Exchange OnlineMicrosoft 365

Office 365 Kullanıcılarınızın Profil Fotoğrafını Değiştirmesini Engelleyin

    Office 365 kullanan bazı kurumlarda kullanıcılar profil resimlerini değiştirebiliyor. Kullanıcılarda profil resimlerini bazen saçma sapan görseller ekleyerek kurumsal ortamdan uzaklaşılmış oluyor. Böyle durumlarda Eğer firma kurumsal bir firmaysa buna dikkat edebiliyor. Office 365 Yönetim portalından veya Exchange Admin Center üzerinden bunu engelleyebilecek GUI bir alan olmadığı için Office 365 yönetimi yapan adminler farklı arayışlar içine girebiliyor. Bende bunu düşünerek ufak bir klavuz hazırlamayı düşündüm.

Öncelikle Exchange Yönetim Merkezimizi açarak yukarıdaki adımları sırasıyla uygulayalım. Burada ki amaç yeni bir Outlook Web App ilkesi oluşturarak bu ilkeleri ilgili kullanıcılara set etmek olacaktır.

Oluşturduğumuz kurala bir isim atayalım ve kural üzerinden hiçbir değişiklik yapmadan kaydedelim.

Yeni kuralımızı başarılı bir şekilde ekledik.

Şimdi yukarıda ki adımları uygulayarak ilgili kullanıcı üzerinde çift tıklayalım.

Açılan pencereden son adımda olan Ayrıntıları göster linkine tıklayalım.

Şuan kullanıcının mevcutta olan bir kuralı zaten var buna biz oluşturduğumuz kuralı set etmemiz gerekecektir. İlgili kuralımızı seçtikten sonra tamam butonuna tıklayalım.

Oluşturduğumuz ilke görüldükten sonra kaydet butonuna basalım.

Şimdi Kullanıcının profiline giderek kullanıcı kendi başına profil resmini değiştirmeye çalıştığımızda hala değiştirebiliyoruz. O zaman PowerShell yardımıyla oluşturduğumuz kural içerisinde bulunan SetPhotoEnabled öğesini false çekmek olacaktır.

Import-module Msonline


$UserCredential = Get-Credential


$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $UserCredential -Authentication Basic -AllowRedirection


Import-PSSession $Session -DisableNameChecking


Öncelikle yukarıda ki PowerShell’i yönetici olarak çalıştıralım. Ardından yukarıda ki komutları sırasıyla girelim. Böylelikle PowerShell ile Exchange Online Servisine bağlanmış olacağız. Güncel olması adına PowerShell ile nasıl bağlanacağınıza buradan ulaşabilirsiniz.

set-owamailboxpolicy -identity Foto_Degisim_Engelleme -setphotoenabled $false


Şimdi sırasıyla yukarıda ki komutları verelim. İlk komutta dikkat ederseniz Exchange Admin Center üzerinde oluşturduğumuz ilkenin ismini giriyoruz. Böylelikle Kullanıcının profil resmini değiştirmesini engelleyeceğiz.

 get-owamailboxpolicy -identity Foto_Degisim_Engelleme


Komutunu verdikten sonra SetPhotoEnabled öğesinin false çekildiğini görebiliriz.

Bir müddet bekledikten sonra kullanıcının profiline girelim tekrar kontrol edelim. Görüldüğü gibi kullanıcı artık resim değiştiremiyor.

Kaynak:https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/exchange/client-access/set-owamailboxpolicy?view=exchange-ps

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.