Microsoft Azure

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted

    Daha önceden yazmış olduğum Microsoft Azure Backup (Recovery Data) konu başlıklı yazımızda standart olarak mevcut yedeklerden nasıl döneceğimizden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise yukarıda belirttiğim konuya ek olarak yeni Azure Backup agent güncellemesi ile gelen bir yenilikten bahsetmek istiyorum. Her hangi bir yedek noktasından dönmek istediğimizde seçtiğimiz backup noktasını sunucumuza bir disk olarak mount etmektedir. Disk olarak mount ettiğiniz, disk içerisinden istediğiniz bir veriyi local sunucunuz üzerine çekebilirsiniz. Bunu bir uygulama ile pekiştirelim.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-01

Azure Backup Recovery Volume Mounted özelliğini kullanabilmemiz için sunucularımızda var olan Azure Backup agent güncellememiz gerekmektedir. Güncelledikten sonra agent’ın Version : 2.0.9062.0 sürümüne geçtiğinden emin olalım. Zaten sunucunuz üzerinde agent açtığınızda size güncelleme olduğu konusunda uyarı verecektir. Yeni sürüm için agent indirmenizi sağlayacaktır. Yine manuel olarak isterseniz burada ki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz. Güncellemeyi indirdikten sonra kurmanız gerekecektir. Kurulum işlemleri next next şeklindedir.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-02

Microsoft Azure Backup agentimizi güncelledikten sonra uygulamamızı açarak Recovery Data butonuna tıklayalım.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-03

İşlemlerimizi bu sunucu üzerinde gerçekleştireceğimiz için This server seçeneğini seçerek devam edelim.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-04

Select Recovery Mode penceresine geldiğimizde Individual files and folders (kişisel dosya ve klasörler) seçeneğini seçerek ilerleyelim. Daha önceden recovery işlemleri sırasında böyle bir seçenek yoktu.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-05

Select Volume and Date penceresine geldiğimizde yedeklediğimiz sunucumuz üzerinde bir veya birkaç disk olabileceği ve bu disklerin hepsini yedekleyebileceğimizden ötürü hangi disk üzerinden veri çekeceksek ilgili diski seçerek devam edelim.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-06

Kurtarmak istediğimiz bir dokümanı veya belgeyi hangi tarih ve saatten kurtaracaksak ilgili bölümü seçerek Mount butonuna tıklayalım.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-07

Disk mount işlemimiz başladı. Biraz bekleyelim.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-08

Yukarıda ki görselde olduğu gibi Recovery Volume G:\ disk olarak mount edildi. Artık mount edilen diskimize giderek kurtarmak istediğimiz belge, doküman v.s. kurtarabiliriz.

Not : Aşağıda ki uyarıya dikkat edecek olursak diskin belli bir saatten sonra Unmount edileceği ve bu disk unmound edilene kadar daha önceden tanımlamış olduğumuz scheduled varsa çalışmayacaktır. Düzenli bir şekilde yedekleme işlemimize devam edebilmek için mount edilen diskimizi Unmount etmemiz yedekleme işlemlerimizin devam etmesi için önemli bir husustur.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-09

Yukarıda ki görselde görüldüğü üzere verilerim direk olarak bir disk içerisinde karşımıza gelmektedir. İstediğimiz veriyi manuel olarak kurtarabilirsiniz.

Microsoft Azure Backup Recovery Volume Mounted-10

Mount edilen diskimizin türüne baktığımızda Azure Backup SCSI disk olarak görüntülenmektedir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.