Duyuru

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)

Merhaba arkadaşlar bir önceki makalemizde IBM Domino Server 8.5.2 üzerinde Yeni Kullanıcı Oluşturmayı görmüştük şimdi ise IBM Lotus Domino Server üzerinde kullanıcıya web Access izni yani web tarayıcısı üzerinden mail kutusuna erişim hakkı vereceğiz. Peki neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz. IBM Domino Server 8.5.2 Yeni Kullanıcı Oluşturma konu başlıklı makalemizde şekil-07 den hatırlayacağımız üzere kullanıcı parolası belirlerken kullanıcıyı internet erişimi sağlaya bilmesi için set internet password seçeneğini işaretlememiştik. Bu kullanıcı sadece Lotus Notes üzerinden mail alıp gönderebilecekti. Şöyle düşünelim oysaki bu kullanıcımız masa üstü bir pc kullanmakta ve bu bilgisayarını yanında taşıyamamakta o zaman kullanıcımız dışarıda olduğunda veya seyahatte olduğu zaman mail kutusunu kontrol edemeyecek bu demek oluyor ki iş süreçlerinin uzaması hatta müşteri kaybına bile neden olacaktır. Bu durumu engellemek adına kullanıcımızın mail adresini dışarıya açmamız gerekmekte isterseniz bunu ufak bir uygulama ile pekiştirelim.

 

clip_image002

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-01

People & Groups (Kişiler ve Gruplar) sekmesine gelerek By Organization seçelim ve sağ tarafta açılan kullanıcılarımızı görebiliriz. Web erişimi vermek istediğimiz kullanıcıyı seçerek çift tıklayalım.

clip_image004

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-02

Görüldüğü gibi kullanıcımızın tüm özellikleri karşımızda

clip_image006

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-03

Sol üstte bulunan altı kırmızı ile çizilmiş bölüm Edit Person (Kişiyi Düzenle) tıklayalım.

clip_image008

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-04

Edit Person düğmesine bastıktan sonra Internet password başlığının hemen yanında Enter Password belirecektir. Enter Password butonuna basalım. Unutmadan şunu belirtmek istiyorum. Oluşturduğumuz kullanıcımızın bir web tarayıcısı üzerinden maillerine ulaşabilmesi için gerekli kullanıcı adı Short name/UserID bölümünde olan dparlakyigit bizim kullanıcı adımızı temsil etmektedir.

clip_image010

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-05

Karşımda Enter http Password seçeneği gelmekte yapımıza uygun bir parola girdikten sonra OK butonuna basalım.

clip_image011

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-06

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi kullanıcımızın şifresini oluşturmuş bulunmaktayız. Hemen Enter Password altında bulunan şifrelenmiş bir şifre yani bu kullanıcının parolası değildir. Sadece kullanıcının parolası şifrelenmiş bir şekilde görünmektedir. Bu demek oluyor ki sistem yöneticisi dahil olmak üzere kullanıcının parolasını görememekte.

clip_image012

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-07

Kullanıcı parolamızı oluşturmuş bulunmaktayız. Son olarak Save & Close diyerek yapacağımız bir işlem yoksa tabii kullanıcıyı kaydedip kapatmış olacağız. Kullanıcının web tarayıcısı üzerinden mailbox yani mail kutusuna erişebilmesi için gerekli ayarlamalar sadece bu kadar şimdi ufak bir test yapalım ve kullanıcımız internet tarayıcısı üzerinden mail kutusuna ulaşabiliyor mu ? bir bakalım.

clip_image014

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-08

İnternet tarayıcımız üzerine gelelim ve mail.domain.com ismimizi yazalım. Mail kutumuza erişim sağlayabilmemiz için bizden kullanıcı adı ve parolamızı isteyecektir. Gerekli bilgileri girelim.

clip_image016

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-09

Görüldüğü gibi kullanıcımızın mail kutusu açılıyor.

clip_image018

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-10

Artık kullanıcımız mail kutusuna erişmiş durumda artık gelen maillerini dışarıdan yani bir web tarayıcısı üzerinden maillerini okuyabilecek ve mail alışverişinde rahatlıkla bulunabilecek. IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi) konu başlıklı makalemde  IBM Lotus Domino Server üzerinde kullanıcıya web Access izni yani web tarayıcısı üzerinden mail kutusuna erişim hakkını nasıl verdiğimizi anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka makalelerde tekrar görüşmek ümdiyle..

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)

 • Ece Bozkurt

  Teslim Hatası Raporu
  Belgeniz: deneme
  bu kullanıcıya teslim edilemedi:
  nedeni: User ebozkurt (ebozkurt@dost.com.tr) not listed in Domino Directory

  dost.com.tr domaini dizinde kayıtlı değil yani bulunamyor. bu domaini dizine nasıl ekleyebilirim?

  Yanıtla
  • Normalde yeni domino server üzerinde bir mail hesabı oluşturduğunuzda otomatik olarak mail dizine kayıt olur. Eğer mail adresi üzerinde her hangi bir değişiklik yaptıysanız. Lotus client üzerinde bulunan mail adresi olarak eski mail adresi çıkmaktadır. Eski mail adresini lotus üzerinde elle temizlemeniz gerekmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.