Duyuru

Hyper-V Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma

Merhaba bu makalemde sizlere Sanal makinelerimizi Wireless üzerinden nasıl internete çıkaracağımızı anlatmaya çalışacağım. Normalde wireless kullanarak sanal makinelerimizi internete çıkartmak pekte akıllıca değil aslında ama test ortamında çalışan arkadaşlarımız bir dizüstü bilgisayar kullanıyorlarsa ve fiziksel makineleri üzerinde wireless kullanarak internete çıkıyorlarsa Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinelerimizi wireless nic ile internete çıkarmamız mümkündür. Aslında Hyper-V wireless kartımızı görmüyor. Bu yapısal bir durum yani unutulmuş bir şey değil yapmamamız gereken ise wireless kartımızla Hyper-V üzerinde oluşturduğumuz sanal network kartını bridgelemek isterseniz uygulamasına geçebiliriz. 

clip_image002

Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma-01

Şekil-1 de görüldüğü gibi ilk önce bir Internal Switch oluşturmamız gerekmekte bu konuyu önceki makalelerimizde detaylı olarak Hyper-V Virtual Network Manager Nedir ?  konu başlığı ile anlatmıştım. Oluşturduğumuz Switch isim veriyoruz. Ben Int-1 ismini verdim siz dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

clip_image004

Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma-02

Şekil-2 de ise Network Connections bölümüne giderek mevcut nic lerimizi görebiliriz. Bridge yapacağım interface kartlarını seçerek sağ tıklıyorum. Bridge Connections diyerek Wireless kartım ile Hyper-V Network Manager de Int-1 adında  oluşturduğum sanal  Switch bridge (Köprülemek) yapıyorum.

clip_image005

Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma-03

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi LAN-1 sanal Switch  ve Wireless Network Connections nic’leri bridgeledim. Kırmızı okla gsterilen Network Bridge yi gördüğümüz taktirde bridge işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış demektir. Artık sanal makinemize Int-1 adındaki Switch mizi bağlayarak sanal makinemizin internete çıkıp çıkmadığını test edebilirsiniz. Bu makalemde sizlere Hyper-V Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma konusunu anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Kaynak : BT Gönüllüleri

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

One thought on “Hyper-V Wireless NIC Kullanarak VM’s İnternete Çıkarma

  • ziver akbaş

    paylaşımınız için teşekkürler,artık masaüstü pc ler neredeyse kullanılmıyor haklısınız test ortamı için bende dahil tanıdığım çoğu arkadaşım notebook kullanıyor

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.