Duyuru

Hyper-V Storage QoS

            Sanal Makinler için Disk I/O’sunu siz yönetin. Yapınız içerisinde 100 lerce sanal sunucunuz olabilir. Bu sanal sunucularınızın bazıları aşırı derecede disk I/O tükettiği için diğer sanal makineleriniz performanslı çalışmayabilir böyle durumlarda yine imdadınıza Hyper-V yetişecektir. Disk I/O limitlerini her sanal makine için ayrı ayrı yapabilirsiniz. Buda sanal sunucularınızın daha performanslı çalışmasını sağlayacaktır.

Hyper-V Storage QoS 

Şimdi yukarıda ki şekli birlikte inceleyelim. iSCSI ve IDE diskler için Quality of Service management aktif edebilirsiniz. Geniration.2 ve Generation.1 yani sanal makinelerin nesli ne olursa olsun Quality of Service management servisini aktif edebilirsiniz.  Yapmanız gereken sadece Sanal makine ayarlarına girerek ilgili disk altında bulunan Advanced Features (gelişmiş özellikler) gelerek Quality of Service management servisini Enable etmeniz gerekmektedir. Hemen ardından IOPS değerlerini minimum ve maxsimum oranda belirleyerek sanal makinenizin veya sanal makinelerinizin disk performanslarını arttırabilirsiniz. Windows Server 2012 R2 ile kullandığınız Hyper-V sayesinde tüm yönetim neredeyse sizin elleriniz altında olacaktır. Başka yazılarda görüşmek üzere..

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.