Duyuru

Hyper-V ‘de Neler Yeni Neler Güncellendi

Hyper-V 3.0 hayatımıza gireli daha çok uzun bir süre olmadı. Sanallaştırma pazarında lider durumda olmayı başarmış durumda gelen geri bildirimler sayesinde de yeniliklerine yenilik mevcut özelliklerine yeni güncellemeler katarak yoluna hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bu yazımda ise Hyper-V 3.0 ile gelen yenilikleri ve güncellenen özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

          Client Hyper-V : ile artık istemci yani son kullanıcı tarafında da Hyper-V kullanılabilecek seviyeye geldi. Daha önceden Hyper-V yi client bir bilgisayardan yönetebilmemiz için Hyper-V Management Tools kurmamız gerekmekteydi. Şimdi ise Windows 8 ile sanallaştırma yapabileceğimiz gibi Hyper-V hostlarımızı da yönetebiliriz.

          Hyper-V modüle for Windows PowerShell : PoweShell modülü ile PowerShell hakim sistem yöneticileri Hyper-V yi daha hızlı daha rahat yönetebilecekler

          Hyper-V Replica : Replica özelliği ile iş sürekliliğini arttırırken farklı site lar arasında da yedekleme sağlanmış olacak ayrıca Standalone (bağımsız) yapılar için hiçbir cluster ortamı olmadan farklı lokasyonlar üzerine sanal makineler taşınabilecek

          Resource metering : Yeni kaynak ölçümü özelliği ile sanal makinelere ait disk, CPU, Network, RAM, gibi kaynak tüketimlerini hakkında detaylı bilgiler toplayabileceğiz.

          Storage Migration : özelliği sayesinde çalışan sanal makinelerimizin virtual disklerini farklı konumlara taşıyabileceğiz.

Burada öne çıkan birkaç yeni özelliği ufak başlıklar halinde anlatmaya çalıştım. Detaylı bir şekilde Hyper-V 3.0 da neler yeni neler güncellendi. Konusuna değinecek olursak aşağıda ki özet tabloya bakabiliriz.

Özellik / işlevsellik

Yeni veya Güncelleme

Client Hyper-V

Yeni

Dynamic Memory

Güncellendi

Hyper-V module for Windows PowerShell

Yeni

Hyper-V Replica

Yeni

Importing of virtual machines

Güncellendi

Live migration

Güncellendi

Resource metering

Yeni

Significantly increased scale and improved resiliency

Güncellendi

Simplified authorization

Yeni

SR-IOV

Yeni

Storage migration

Yeni

Storage on SMB 3.0 file shares

Yeni

Virtual Fibre Channel

Yeni

Virtual hard disk format

Güncellendi

Virtual machine snapshots

Güncellendi

Virtual NUMA

Yeni

Virtual switch

Güncellendi

 

Yukarıda ki tabloya baktığımızda Hyper-V 3.0 ile yeni yeteneklerin ve mevcut olan yeteneklerin daha da yetenekli olması sağlanarak güncellenmiştir. Yukarda ki konu başlıklarını tıkladığınızda konular ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine kaynak olarak burada belirtilen linkten ulaşabilirsiniz. Kaynak http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831410.aspx#BKMK_storagemigration

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.