Banner image

Domino Server 8.5 Mail Klasörünün Üzerinde Bulunan Kilit İşaretinin Kaldırılması

Merhaba Arkadaşlar yapınız içerisinde mail sunucusu olarak IBM Domino Server 8.5 versiyonu kullanıyorsanız ve Domino Konsol üzerinde File Sekmesi altında bulunan mail klasörünün üzerinde kilit işareti görünüyorsa aşağıda ki şekilde ki gibi yapmanız gereken yazımıza devam edelim.

Domino Server 8.5 Mail Klasörünün Üzerinde Bulunan Kilit İşaretinin Kaldırılması

Çözüm ;

Her şeyden önce Domino konsolumuzu kapatalım. Domino Sunucusu üzerinde D:\Lotus\Domino dizini içerisinde bulunan notes.ini dosyasını not defteri ile açarak hemen altına ENABLE_ACL_FILES=1 yazalım ve kaydedip notes.ini dosyasını kapatalım. Son olarak D:\Lotus\Domino\data dizini altında bulunan mail.acl isimli dosyanın ismini mail.acl.old olarak değiştirelim. Ardından domino konsolumuzu açarak file sekmesine geçtiğimizde mail klasörü üzerinde bulunan kilit işaretinin kalktığını göreceğiz.

Not : Benim domino sunucum üzerinde Domino Server D:/ dizini içerisine kayıt edilmiştir. Sizler domino server kurulumu yapılırken hangi dizin içerisine domino server kurulumu yaptıysanız. O dizin içerisinde gerekli dosyaları aramanız gerekir.

2 Comments

 • ahmet özdemir
  12/08/2013

  Mehmet bey
  yazdıklarınızı az önce uyguladım sorun düzeldi.
  teşekkürler

  • Mehmet PARLAKYIGIT
   12/08/2013

   Sorunun düzeldiğine sevindim Ahmet bey ben teşekkür ederim.

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Paylaşımlar
  Tweetle
  Paylaş
  Pin
  Paylaş