Microsoft 365

Azure Directory Sync Zaman Ayarları

    On-premises yapınız içinde Active Directory kullanıyorsanız ve bunu Office 365 ile eşitlediyseniz. Bu durumda kullanıcılarınız Office 365 ile 3 saatte bir senkronize olacaktır. Bu değer default olarak gelmektedir. Daha önceden buradan Office 365 Active Directory Users Eşitlemesini Elle Tetiklemek konu başlıklı yazımda bu işlemi elle tetikleme konusuna değinmiştim. Şimdi ise default Azure Directory Sync zaman ayarların nasıl yapımıza göre düzenleyebileceğimizden bahsedeceğim. Yapınız içerisinde Windows Azure Active Directory Sync kısaca Dirsync kurduysanız C:\Program Files\Windows Azure Active Directory Sync dizini içerisine gidelim.

C:\Program Files\Windows Azure Active Directory Sync belirtilen dizine girdikten sonra Microsoft.Online.DirSyncc.Scheduler.exe.config dosyasına sağ tıklayarak notpad yardımı ile açalım.

Yukarıda ki dosya içeriğine dikkat edecek olursak syncTimeInterval value değeri 3:0:0 saate ayarlanmış durumda bu da On-premises yapınız içerisinde ki Active Directory ile Office 365 hesabınız 3 saate bir senkronize olacak demektir. Şimdi Bu değeri düşürelim.

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi syncTimeInterval value değeri 1:0:0 değeri şeklinde ayarladım. Artık saatte 1 kere senkronize işlemi gerçekleşecek lakin yapmam gereken ufak bir ayar daha mevcut.

Yukarıda ki işlemleri yaptıktan sonra servislerden Windows Azure Active Directory Sync Service restart edelim. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık yapımız içerisinde ki Active Directory ile Office 365 hesabım saate 1 kere senkronize olacaktır.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.