Duyuru

App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması

Uygulama sanallaştırma konusunda bir uygulamanın nasıl sanallaştırıldığı ve client bilgisayarlar üzerine nasıl sanallaştırılmış uygulamaların çekildiğini birlikte görmüştük  daha önceden yazmış olduğum App-V ile ilgili yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

          App-V 5.0 SP1 Server Kurulumu

                         App-V 5.0 SP1 Sequencer Kurulumu

               –          App-V 5.0 SP1 Client Kurulumu

Şimdi Appclication Virtualization yani uygulama sanallaştırmanın ne olduğunu şöyle bir hatırlayalım. Application Virtualization  : Uygulama sanallaştırma uygulamaların (Office, adobe, winrar gibi.) bir paket haline getirilerek sunucu üzerinden son kullanıcıların bilgisayarlarına dağıtılmasına application virtualization (Uygulama Sanallaştırma) denilmektedir. Appclication Virtualization ne işe yaradığı konusunda bilgilendikten sonra şimdi asıl mevzumuz olan App-V için Active Directory Group Yapılandırmasını işleyeceğiz. Daha önceden yazmış olduğum App-V 5.0 SP1 Client Kurulumu yazımda sizlere uygun olan grup yapılandırmalarından bahsedeceğimi hatırlarsınız söylemiştim. Şimdi App-V için Active Directory Group Yapılandırmasını birlikte göreceğiz.  

 App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması-01

App-V için Active Directory Group Yapılandırmasını yapmamızın amacı tamamıyla App-V yönetimini kolaylaştırarak uygulamaların düzenli bir şekilde kullanıcılara dağıtılmasını sağlamaktır. Yapınız içerisinde uygulama sanallaştırma gibi projeniz varsa App-V projesini başlatmadan önce muhakkak Active Directory üzerinde güvenlik grupları oluşturmanız ve App-V kurulumuna başlamanız gerekmektedir. Bir lokasyon içerisinde bulunan active directory üzerinde yukarıda görmüş olduğunuz şekle göre güvenlik grupları oluşturmanız gerekmektedir. Daha önceden belirttiğim gibi bu grupları oluşturmanız uygulama dağıtılırken kullanıcı yönetiminizi kolaylaştıracaktır. Şöyle düşünelim. Yapınızda toplam 400 adet kullanıcı olsun. Office uygulamasını sanallaştırdınız ve 300 kullanıcıya bu uygulamayı dağıtmanız gerekmekte App-V sunucusu üzerinde bu 300 kullanıcıyı tek tek tanımlamak zannedersem bizler için işkence olacaktır. Biliyorsunuz ki artık bir kişiniz düzenli bir şekilde çalışabilmesi için bilgisayarlarında artık demirbaş olmuş uygulamalar bulunmaktadır. Örnek verecek olursak bir winrar uygulaması bir Office uygulaması sanallaştırdığınız bu uygulamaları örneğin muhasebe için oluşturmuş olduğunuz bir güvenlik grubuyla uygulamaları dağıtmanız daha yönetimsel olacaktır. Tek tek dağıttığınızda kargaşaya yol açarken sizlerinde iş yükü gittikçe büyüyecektir. Bunun önüne geçebilmek adına yapılması gereken en büyük çözümlerden biriside App-V için Active Directory Group Yapılandırmasıdır. Şimdi Active Directory üzerinde ne tür güvenlik grupları oluşturulduğunu birlikte görelim.

 App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması-02

Önemli Not : Grup içerisinde grup oluşturmak terimi daha anlaşılır olması için yazılmıştır. Oluşturduğumuz 3 ana grup içerisine diğer grupların eklenmesi ile birlikte düzenli bir App-V için Active Directory Group Yapılandırması yapılabilmektedir. Yani Grup içerisinde grup oluşturulamaz sadece gurplar eklenebilir.

Yukarıda sarı gösterilen şekil active directory üzerinde oluşturulan Organizational Unit (OU) temsil etmektedir.  İlk önce bir Organizational Unit (OU) oluşturarak bu işe başlamamız gerekmekte artık App-V ile ilgili olarak tüm güvenlik gruplarını oluşturmuş olduğunuz bu Organizational Unit içerisinde toplayacağız. Sanki tüm resimlerinizi bir klasör içerisinde topladığınızı düşünün ve bu resimleri kategoriler halinde olması sizin ulaşmak istediğiniz resme en hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Organizational Unit adı APPV olabilir. Veya siz yapınıza göre bir isim verebilirsiniz.

App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması-03

Oluşturmuş olduğumuz Organizational Unit içerisine artık güvenlik gruplarını sırasıyla oluşturabilirsiniz. İlk güvenlik grubumuz App-V Server kurulumu yapılırken ve App-V server içerisinde gerekli düzenlemelerin yapılması için gerekli olan App-V Administrative Group (App-V yönetim grubu) oluşturduğumuz bu grub içerisine App-V yönetimi ile ilgili kullanıcıları atayınız. Yukarıda ki şekilde olduğu gibi ben Administrator kullanıcını ekledim. Kırmızı olan dikdörtgen admin kullanıcısı temsil etmektedir. Her hangi bir grup değildir.

App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması-04

Şimdi diğer bir grubumuz olan App-V Users Group (App-V Kullanıcıları Grubu) bu grup içerisine yapınız içerisinde olan departmanları yine gruplar halinde oluşturunuz ben yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi ilk önce bir  App-V Users Group oluşturarak bu grup içerisinde Satınalma Grubu, Muhasebe Grubu ve Hukuk grubu olmak üzere 3 adet security group oluşturdum. Bu gruplar içerisine departmalar içerisinde çalışan kullanıcılarınızı ekleyebilirisiniz. Örnek verecek olursak Hukuk Departmanına yani Hukuk security group’una active directory içerisinde olan Yavuz kullanıcısını ekleyiniz. Diğer kullanıcılar için bu işlemleri yapınız. App-V Users Group Organizational Unit içerisinde oluşturacağımız 2 ‘nci gruptur. Departman grupları App-V Users Group içerisinde oluşturulmaktadır.

App-V için Active Directory Group Yapılandırması

App-V için Active Directory Group Yapılandırması-05

Son grubumuz olan Application Groups (Uygulama Grupları ) Organizational Unit içerisinde oluşturacağımız bu grup 3’üncü ve son grubumuzdur. Yapmamız gereken Application Groups adında bir grup oluşturmak ve oluşturduğumuz bu grup içerisinde uygulama grupları oluşturmaktır. Her Uygulama İçin Bir Grup Oluşturunuz. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Application Groups içerisine Office Uygulaması, Winrar Uygulaması ve Adobe Uygulaması adında 3 grup oluşturdum. Bu oluşturduğum güvenlik grupları içerisine artık departman gruplarını atayabilirim. Örneğin Office Uygulama Grubuna satınalma grubunu ve Hukuk Grubunu ekliyorum. İşler artık ne kadar kolaylaştı değil mi ? artık kullanıcılarla uğraşmayacağım.  Gruplarla gerekli düzenleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorum. Buda benim uygulama sanallaştırma ile uygulamaların kullanıcılara dağıtmamı kolaylaştırırken benim iş yükümü de hafifletecektir.

Bu yazımızda sizlere App-V için Active Directory Group Yapılandırmasını, App-V yönetimini kolaylaştırarak uygulamaların düzenli bir şekilde kullanıcılara nasıl dağıtılabileceği konusunda bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.