Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu

478 views

    Windows 8 ve 8.1 kullanıyor ve OneNote uygulamasını Windows Store üzerinden ücretsiz edindiyseniz ve buna bağlı olarak dokunmatik yüzeye sahip bir cihaz kullanıyorsanız muhakkak radial yani dairesel menüyü görmüşsünüzdür. Görmeyenler içinse radial menünün ne olduğunu açıklamak gerekirse standart Office 2010, 2013 de olduğu gibi üst kısımda uzanan şerit yerine dairesel menü bulunmaktadır. Bu bölümden tüm işlemlerimizi rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Metin eklemek, metni boyutlandırmak, resim tablo eklemek ve çizim yapmak gibi bir çok geleneksel işlemleri dairesel menü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-01

Daha önceden sizlere twitter üzerinden Windows 10 üzerinde Windows store üzerinden edindiğimiz OneNote uygulamasında dairesel menünün olmadığını söylemiştik.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-02

Windows 10 da dairesel menünün olmadığı hakkında yukarıda ki görselden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca aşağıda ki linkten görselin kaynağına ulaşabilirsiniz. https://support.office.com/tr-tr/article/OneNote-ta-dairesel-men%C3%BC-nerede-c69df074-fe3f-49c8-bdf6-8d5c079b917f?ui=tr-TR&rs=tr-TR&ad=TR

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-03

Windows 8 ve 8.1 OneNote uygulamasında Office 2013’de olduğu gibi boylu boyunca uzanan şerit bulunmamaktadır. Yukarıda ki görsel OneNote 2013 üzerinden alınmış bir görseldir.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-03

Ayrıca Surface OneNote Pen kullanıyorsanız bence dairesel menünün tadına doyamazsınız gibi geliyor benimde cihazım dokunmatik bir yüzeye sahip ama maalesef Surface OneNote Pen desteklemediği için kullanamıyorum. Ama sizlerin kullanma şansınız varsa şiddetle kullanmanızı tavsiye ederim.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-04

Şimdi Windows 8.1 cihazım üzerinde OneNote uygulamamı açıyorum. Boş bir sayfa açtığımda dairesel menünün açılması için dokunabileceğimiz ufak bir icon gelmektedir. Şimdi bu icona dokunalım.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-05

Dairesel menünün yani radial menünün açıldığını görebiliriz. Örnek vermek gerekirse ; dairesel menü içerisinde bulunan ekle görselinin hemen altında bulunan koyu renkli oka dokunuyorum.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-06

Pdf ve dosya ekleyebileceğimi görüntüleyebilirim. İsterseniz bu görselle dokunarak eklemek istediğimiz dosya veya PDF ekleyebiliriz. Şimdi yine dairesel menü içerisinde bulunan geri ok görseline dokunalım ve ana dairesel menüye dönelim.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-07

Şimdi ana dairesel menüye döndükten sonra Liste görseline dokunalım. Karşımıza yukarıda ki görsel çıkacaktır. Görselinin hemen altında bulunan koyu renkli oka dokunduğumuzda İstediğimiz bir liste türünü seçerek devam edebilir ve listeler oluşturabiliriz.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-08

Tekrar ana menüye dönerek etiket görselinin hemen altında bulunan koyu renkli oka dokunduğumuzda yukarıda görüntülenen etiketlerden dilediğimizi ekleyebiliriz. Bu bir telefon numarası olabilir veya bir kişi bu tamamen size kalmış bir durum.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-09

Geri al görselinin hemen altında bulunan koyu renkli oka dokunduğumuzda yukarıda ki görsel görüntülenecektir. Yaptığımız değişiklikleri geri alabiliriz.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-10

Şimdi tekrar ana menüye dönerek çiz görseline dokunduğumda yukarıda ki kalem görseli görüntülenecektir. Kalem görseline dokunuyorum.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-11

Açılan menüden kalem 4 görselinin hemen altında bulunan koyu renkli oka dokunuyorum.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-12

Hemen karşıma bir renk skalası açılıyor. İstediğiniz bir rengi seçerek kalem ucumuzun kalınlığını da belirledikten sonra yazımızı yazmaya başlayabiliriz.

Windows 8.1 OneNote Uygulaması Radial Menu-13

Her zaman yazımın kötü olduğunu söylemişimdir. Kalem ucumuzun boyutunu belirledikten sonra dokunmatik ekranımıza kalemle notlarımzı almaya başlayabiliriz. Dairesel menünün aslında özellikleri bunlarla sınırlı değil anlatmakla bitebileceğini de zannetmiyorum. Radial yani dairesel menünün kullanımı artık sizlerin ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterecektir.

Başka Yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate