Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin

    Bu yazımızda Office 365 yeteneklerinden birisi olan Forms özelliğini Windows 10 OneNote uygulamamızda nasıl kullanabileceğimizi göreceğiz. Forms özelliğini Windows 10 OneNote uygulamamıza kullanabilmemiz için öncelikle Office 365 Ticari veya eğitim paketlerinden birine sahip olmamız gerekmektedir. Yani Kişisel bir Microsoft hesabı ile OneNote içerisinde forms özelliğini maalesef kullanamıyoruz . Şimdi isterseniz Windows 10 OneNote uygulamamız üzerinde Microsoft Forms’u nasıl kullanacağımızı görelim.

Yukarıda ki görselde Microsoft Forms hakkında bilgi verilmiş olup aşağıda belirtilen link üzerinden alıntı yapılmıştır. Burada Microsoft Forms nedir ? konusuna değinilmiştir. Alıntı linki:
Microsoft Forms nedir? Yine belirtilen link üzerinden Microsoft Forms hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-01

Öncelikle Microsoft Forms OneNote uygulamamız üzerinde kullanabilmemiz için Sınıf Not Defteri özelliğinin etkinleştirilmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için sağ üst köşede bulunan üç nokta (…) butonuna tıklayalım. Açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayalım.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-02

Ayarlar menüsü açıldıktan sonra Seçenekler‘e tıklayalım.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-03

Açılan seçenekler menüsünden Sınıf Not Defteri Araçlarını açık konuma getirelim.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-04

Sınıf Not Defteri Araçlarını açık konuma getirdikten sonra Forms öğesi Ekle sekmesi içerisinde ki yerini alacaktır. Şimdi Forms öğesine tıklayalım.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-05

Sağ tarafta açılan menüden Office 365 iş veya okul hesabımızla oturum açalım. Daha önceden belirttiğim gibi Burada maalesef Microsoft hesabımızı kullanamıyoruz. Ancak kullandığımız Not Defterlerimiz için Microsoft Hesabımızı kullanabiliriz. Buda ek bir bilgi olması açısından veriyorum.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-06

Office 365 iş veya okul hesabımızla oturum açtıktan sonra daha önceden Microsoft Forms üzerinde oluşturduğumuz Formlarımızı görebiliriz. Ben daha önceden birkaç anket oluşturmuştum. Bu anketlerimi yukarıda ki görselde görüldüğü gibi görebiliyorum. Şimdi İlgili bir forms öğesi üzerine geldiğimde Ekle veya düzenle seçenekleri aktif oluyor. Ekle dediğimde ilgili formumu OneNote üzerinde içerisinde bulunmuş olduğum bir sayfaya ekleyecektir. Burada söylemek istediğim birkaç başlık var aslında Yeni Form , yeni anket veya düzenle butonuna tıkladığımızda Bizi direk bir web tarayıcısı üzerinde Office 365 hesabımıza gönderiyor. Maalesef bu tarz işlemlerimizi web tarayıcımız üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Microsoft Forms Ekleyin-07

Ekle butonuna batığımda ilgili sayfam içerisine direk ilgili formumu gömdü. Ayrıca genel olarak oluşturduğumuz ve herkesle paylaştığınız bir formun direk linkini OneNote içerisinde bir sayfaya yapıştırdığınızda forms öğeniz direk olarak sayfa içerisinde açılacaktır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş