Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri

743 views

    OneNote kullanmak için bir çok cihazı tercih edebilirsiniz. Bunlaran biride Windows Mağaza’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz OneNote uygulamasıdır. Windows Mağazasından OneNote uygulamasına erişmek için tıklayınız. OneNote uygulamasını windows mobil cihazlarınızda ve windows 8, 8.1 ve 10 işletim sistemleri üzerinde kullanabilirsiniz. Ama bana sorarsanız Windows 10 mu yoksa Windows 8.1 üzerinde OneNote kullanmayı tercih edersiniz diye sizlere vereceğim cevap Windows 8.1 olacaktır. Sebebine gelince yazımızın ilerleyen kısımlarında göreceğiz.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-01

Windows 10 cihazlarınızda OneNote uygulamasının son sürümü 17.6027.10021.0 versiyonudur.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-02

OneNote uygulamamızın güncel olup olmadığını şekil-1 den versiyon karşılaştırmasına bakarak güncel olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-03

Yine yukarıda ki ekranda OneNote uygulamamın güncelleme aşamasını görebilirsiniz. Windows Mağaza ingilizce diliyle store üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-04

Peki güncelleme neler içeriyor. Yeni güncelleme aslında çok bir farklılık sunumuyor bize yıkarıda ki ekrana baştığımızda daha önceden aldığımız notların yani yazıların font boyutlarını ayarlayamıyorduk. Bu gerçekten OneNote uygulamasına gerçek manada yakışmayacak bir durumdu.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-05

Şimdi ise OneNote 17.6027.10021.0 versiyonu ile birlikte yazı tipi boyutunu ayarlayabiliyoruz. Bence yerinde bir karar olmuş. Bu kadar yetenekli bir program nasıl olurda bir yazı boyutunu ayarlayamayız. Windows 10 kullanıcıları artık OneNote uygulamasında yazı boyutlarını dilediği gibi ayarlayabilecekler.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-06

Açılan yazı boyutu bölümünde elle rakam girebileceğiniz gibi istediğiniz bir font boyutunu seçmek mümkündür. Bir diğer özellik ise daha çok görünümle ilgili belki hemen farkedemezsiniz diye bunuda söylemeden edemiyeceğim. Daha önceden renkli bölüm başlık bölümleri oval bir yapıya sahipken şimdi daha düz çizgilerle düzenlenmiş tıpkı bir dikdörtgen gibi oval hatlara sahip değildir. Ama bence OneNote uygulaması gerçekten müthiş bir uygulama hangi cihazlda kullanırsanız kullanın tüm notlarınıza anında ulaşabiliyorsunuz.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-07

Bir diğer üzücü haber ise Windows 10 mağazadan edindiğimiz OneNote uygulamasında radial yani dairesel bölümün olmamasıdır. (Windows 10 ‘un başından itibaren olmayan bir özelliktir.) Windows 8.1 üzerinde yüklü olan OneNote uygulamasında kullanabiliyoruz. Malesef Windows 10 üzerinde kullanamıyoruz.

Windows 10 OneNote Uygulama Yenilikleri-08

Kaynak :
https://support.office.com/tr-tr/article/OneNote-ta-dairesel-men%C3%BC-nerede-c69df074-fe3f-49c8-bdf6-8d5c079b917f?ui=tr-TR&rs=tr-TR&ad=TR

Bu özelliği aradığımda ve öğrendiğim sonucun neticesini Yukarıda ki ekranda belgeli ve kanıtlanmış şekilde görebilirsiniz. Umarım dairesel yani radial menü tekrar Windows 10 OneNote uygulamasında tekrar döner.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate