Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun

    Bu yazımızda yine Windows 10 OneNote uygulamamızın farklı bir özelliğine değineceğiz. Kullandığımız not defterleri bizim için artık gerçekten çok önemli hele birde içerisine kritik bilgiler ekliyorsanız bu not defterlerinin güvenliği paha biçilemez. Bu sebepten ötürü verilerimizi en iyi şekilde kullanmamız gerekmektedir. Windows 10 OneNote uygulamamız artık bize Not Defterlerimiz içerisinde bulunan bölümlerimizi parola ile korumamıza olanak sağlamaktadır. Aslında bu özellik Office 2013/2016 sürümlerinde kullanılmakta ama artık Windows 10 OneNote daha önceden gelen bir güncelleme ile artık Windows 10 OneNote uygulamamız içinde bu özellik kullanılabiliyor. Lafı uzatmadan isterseniz bölümlerimizi parola ile nasıl koruyabileceğimizi birlikte görelim.

Dilerseniz Aşağıda ki videoyu izleyerekte yapabilirsiniz.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-01

Parola ile korumak istediğimiz bir bölüm üzerine gelerek sağ tıklayalım. Açılan memüden Parola Koruma seçeneğine tıklayalım.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-02

Yine bir menü açılacaktır. Buradan Parola Ekle seçeneğine tıklayalım.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-03

Karşımıza Parola Koruması penceresi gelecektir. Buradan bir parola belirleyelim. Ardından tekrar parolamızı onaylayalım. Ardından Tamam butonuna tıklayalım.

Not : Belirlediğimiz parolayı asla unutmamız gerekmektedir. Aksi taktirde parola ile korumuş olduğunuz bölüme asla erişim sağlayamazsınız.

Not :Bölümleriniz kilitli olduğu süreçte asla ve asla hiçbir cihaz üzerinde eşitleme yapılmaz ne zaman bölümün kilidini açarsanız o zaman ilgili bölüm eşitlenir.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-04

İlgili bölümümüze Parola Ekleme işlemi başlamış durumdadır.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-05

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi ilgili bölümümüze parola ekledik. Kırmızı kutucuğun içerisinde açık bir kilit işareti bulunmaktadır. Bunun anlamı ilgili bölümün kilidinin şuan açık olduğu ve bölüm içerisinde bulunan tüm sayfalara erişebiliyoruz.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-06

Dilerseniz bölümünüzü otomatik olarak kilitleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yine ilgili bölüm üzerinde sağ tıklayarak Parola Koruma seçeneğine tıklayınız.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-07

Açılan menüden Bölümü Kilitle seçeneğine tıklayınız.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-08

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi sayfamız başarılı bir şekilde kitlenmiş durumdadır. Zaten bölümün hemen yanında kilit simgesinin kapandığını görebilirsiniz. Ayrıca sağ tarafta yani sayfaları görüntülediğimiz yerde bölümün parola korumalı olduğu notunu görebilirsiniz. İlgili alana parolanızı girerek bölümün parola korumasını kaldırabilirsiniz. İlgili bölümü belirli bir süre kullanmadığınız taktirde bölüm otomatik olarak kitlenecektir.

Parola Korumasını Kaldırma

Parola korumasını kullanış olduğunuz bölümlerden dilerseniz tamamıyla parola korumasını kaldırabilir ve ilgili bölümü parola koruması olmaksızın kullanabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-09

Parolasını kaldırmak istediğimiz bölüm üzerinde sağ tıklayalım. Açılan menüden Parola Koruması seçeneğine tıklayalım.

 

 

 

 

 

 

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-10

Açılan menüden Parolayı Kaldır seçeneğine tıklayalım

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-11

Karşımıza Parolayı Kaldır penceresi gelecektir. Daha önceden oluşturmuş olduğumuz parolamızı girerek Tamam butonuna tıklayalım.

Windows 10 OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-12

Parola kaldırma işlemimiz başlamış durumdadır. Parola kalktıktan sonra ilgili bölüm içerisine dilediğiniz şekilde parolasız olarak erişebilir ve notlarınıza ulaşabilirsiniz.

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2