Windows 10 App OneNote Web Clipper

Windows 10 App OneNote Web Clipper

923 views

    OneNote Clipper hakkında bir çok yazı yazdım. Ama bugün yazacağım konu Windows 10 üzerinde kullandığımız Microsoft Edge için geliştirilmiş bir OneNote Web Clipper uygulamasıdır. OneNote Web Clipper uygulamasını Windows Store (Mağaza) üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ama bundan önce OneNote Clipper nedir ? bir inceleyelim.

OneNote Web Clipper nedir ? OneNote Web Clipper sayesinde internette dolaşırken hoşunuza giden bir web sayfasının tamamıyla görüntüsünü alabilir bir haberi veya bir makaleyi onenote gönderebilir veya sadece bir web sayfasının belirli bir kısmını clipper sayesinde kırpabilirsiniz. Kırmış olduğunuz belge ve dokümanlara istediğiniz yerden anında ulaşabilirsiniz. Bu kısa bilgilerden sonra isterseniz uygulamayı nereden nasıl indireceğiz. Uygulamanın bize sağladığı kolaylıklar nelerdir ? uygulamalı olarak birlikte inceleyelim.

Sistem Gereksinimleri (Minimum ve Önerilen)

  • İşletim Sistemi Windows 10 sürüm 14302.0 veya daha üstü
  • Mimari neutral gerekli

 Not : Bu yazı hazırlanırken OneNote Web Clipper sürüm: 3.2.1.0 uygulaması üzerinde işlem yapılmıştır.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-01

Öncelikle Windows 10 bilgisayarımız üzerinde Windows Store (mağaza) açalım. Arama kutucuğuna OneNote Web Clipper yazalım. Yazmaya başlarken uygulamamız görünecektir. Uygulamamız üzerine gelerek tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-02

Uygulamayı indireceğimiz sayfa açılmış durumdadır. Ücretsiz yazan butona tıklayarak uygulamanın indirilmesini sağlayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-03

Uygulama indirilmeye başladı. Çok kısa bir süre için indirilmiş olacaktır.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-04

Uygulama indikten ve yüklendikten sonra görev çubuğu üzerinde yukarıda ki gibi bir uyarı alacaksınız. Ben uyarıya tıklamadan Windows Store üzerine dönüyorum.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-05

Windows Mağazaya geçiş yaptıktan sonra Başlat butonuna tıklıyorum.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-06

Başlat butonuna tıkladığımızda Microsoft Edge web tarayıcımız açılacaktır. Microsoft Edge bize yeni bir eklentimiz olduğu hakkında bir uyarıda bulunuyor. Eklentimizi etkinleştirmek için Aç butonuna tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-07

Eklenti için izin verilen eylemlerden yukarıda ki görselde bahsedilmektedir.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-08

OneNote Web Clipper’ı Microsoft Edge tarayıcımız üzerinde etkinleştirmiş bulunmaktayız.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-09

Şimdi web tarayıcımız üzerinde bulunan üç noktaya tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-10

OneNote Web Clipper eklentimizi adres çubuğunda görebilmemiz için; açılan menüden OneNote Web Clipper ikonumuz üzerinde sağ tıklayarak Adres çubuğunun yanında göster tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-11

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi OneNote Web Clipper eklentimiz artık adres çubuğu üzerinde görünmeye başladı. Şimdi eklentimiz üzerine gelerek tekrar sağ tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-12

Sağ tıkladıktan sonra açılan menüden Yönet tıklayalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-13

Karşımıza Microsoft Edge tarayıcımız üzerinde bir menü açılacaktır. Bu menü üzerinde OneNote web Clipper açabilir veya kapatabilirsiniz. ya da Düğmenin adres çubuğunun yanında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-14

Şimdi OneNote web Clipper düğmemizi tıklayalım. Açılan ufak pencerede Microsoft Hesabı veya Office 365 hesabımız ile giriş yapabiliriz. Ben Microsoft hesabım ile giriş yapacağım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-15

Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra her hangi bir web sayfasına giriş yapmam gerekecek sizin için önemli olan bir yazıyı almak için istediğiniz bir web sitesine veya bloğa giriş yapın. OneNote Web Clipper üzerinde üç farklı seçenek bulunmaktadır. Bu yazının bir makale olduğunu algıladığı için makale seçeneği açıldı. Konum üzerinde ise istediğim bir not defterine ve not defteri içerisinde ki her hangi bir bölüme bu makaleyi kaydedebilirim.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-16

İstersem yazıma bir not ekleyebilir veya sarı kalem ile makale içerisinde önemli gördüğüm yerlerin sarıya boyayabilir ve bu şekilde OneNote üzerine not alınmasını sağlayabilirim.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-17

Bir web sitesinin tam sayfa seçeneği ile kırpılmasını sağlayarak web sitenin tamamının not alınmasını sağlayabilirim.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-18

Sadece yer işareti olarak OneNote üzerine not alınmasını sağlayabilirim.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-19

Youtube gibi bir video portalına gittiğimizde OneNote Web Clipper bunun bir video sitesi olduğunu algılayacaktır. OneNote özelliklerinden birisi olan videoları direk OneNote gömebilmesi sayesinde video olarak kırptığı bölümü OneNote uygulamamız üzerinde izleyebileceğiz. Yeri gelmişken bununla alakalıda ufak bir uygulama yapalım. OneNote Web Clipper ile seçtiğimiz videoyu kırpalım.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-20

Kırpma işlemi başladı. Her şey birkaç saniye içerisinde tamamlanacaktır.

Windows 10 App OneNote Web Clipper-21

Şimdi ise OneNote uygulamam döndüğümde kırpma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirim. Daha önceden belirttiğim gibi OneNote uygulamam üzerinden videoyu dahi izleyebiliyorum.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate