OneNote’un Mantığını Anlayabilmek

    OneNote kullanmak istiyor ve kullanmaya çekiniyorsanız bence bir kez daha düşünün bende daha önceden OneNote kullanmaya başlamadan önce OneNote’a ön yargılı bir şekilde yaklaşıyordum. Kullanmaya başladıktan sonra şimdi hiçbir şekilde vaz geçemiyorum. Sebebine gelince almış olduğum tüm notlarım hepsi yanımda ,verilerime notlarıma internetin olduğu her yerden güvenle erişebiliyorum. Bu sayede her zaman güncel kalmayı başarıyorum. Bu yazı dizimizde OneNote’un mantığını daha iyi anlamaya çalışarak geçmiş yıllarımızdan yani okul yıllarımızdan örnekler vererek OneNote daha iyi anlayabileceğiz. OneNote uygulamasını daha etkin bir şekilde kullanacağız. Burada belirttiğim gibi OneNote kullanmak için öncelikle mantığını anlamak gerekiyor. Bunu başardığımızda OneNote artık hayatımızın bir parçası olacağından eminim. Şimdi hadi OneNote’un mantığını hep birlikte çözmeye çalışalım.

OneNote’un Mantığını Anlayabilmek-01

OneNote mantığından önce hatırlatmak istediğim önemli husus OneNote tüm cihazlarınızda senkron bir şekilde çalışır. Siz Bilgisayarınız da bir güncelleme yaptığınızda kullanmış olduğunuz tüm cihazlarınızda notlarınız eşitlenecektir. OneNote kullanabileceğiniz işletim sistemleri; Windows, Android, ve iOS işletim sistemi yüklü tablet, telefon, bilgisayar hatta MAC cihazlarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yukarıda ki şekilde OneNote uygulamanızın tüm cihazlarda senkron bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

OneNote’un Mantığını Anlayabilmek-02

Şimdi okul yıllarınıza gidelim. Daha anlaşılır bir şekilde olması için bir defter düşünün ve bu defterin birbirinden farklı renkli bölümleri var. Örnek vermek gerekirse tarih dersinin rengi turkuaz, matematik bölümünün rengi mavi olarak düşünebilirsiniz. Bunu yukarıda ki şekle bakarak daha iyi anlayabilirsiniz. Ve renkli bölümlerin içerisinde sayfalar bulunmaktadır. Şimdi OneNote uygulamamıza dönelim.

OneNote’un Mantığını Anlayabilmek-03

Yukarıda ki resmi şimdi yorumlamaya başlayalım. Sağ tarafta klasik bir defter bulunmaktadır. İçerisinde ise Matematik, tarih ve biyoloji bölümleri yer almaktadır. Bölümlerin içerisinde notlarımızı aldığımız sayfalar yer almaktadır. Şimdi sağ tarafta bulunan bilgisayarımızda açık olan OneNote uygulamamıza baktığımızda ise; Dersler adında defterler bulunmaktadır. Bunlar OneNote üzerinde Not Defterlerini açıklamaktadır. Üst tarafta bulunan Matematik, tarih ve biyoloji bölümleri yer almaktadır. Sağ tarafta bulunan sarı sütun ise sayfalarımız yer almaktadır. Yukarıda ki şekli biraz kafamızda yorumlayacak olursak OneNote’un mantığını daha iyi anlamış olacağız.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş