OneNote’a Gönderme Aracı

OneNote’a Gönderme Aracı

919 views

    Artık hepimiz azda olsa kısa kısa notlar alıyoruz. Bu isterse farklı bir tool ile olsun ister OneNote uygulaması ile olsun. Aldığımız bu notları kimi zaman kopyala yapıştır ya da bir ekran görüntüsü şeklinde alıyoruz. Aldığımız bu ekran görüntülerini genellikle klavyemiz üzerinde bulunan Print Screen tuşuyla, Windows işletim sistemi içerisinde gelen ekran alıntısı aracını veya farklı bir uygulama ile bu işlemi yapıyor olabilirsiniz. Eğer sizde bir OneNote kullanıcısıysanız bu işlemi OneNote Gönder aracı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Nasıl mı ? Cevabı yazımızın ilerleyen bölümlerinde birlikte görelim.

OneNote’a Gönderme Aracı-01

OneNote’a Gönder aracını açmak için kısayol tuşu olan Pencere + N kombinasyonundan faydalanabilir veya yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi;

  1. Görünün sekmesini açalım.
  2. OneNote’a Gönder aracını tıklayalım.

OneNote’a Gönderme Aracı-02

Karşımıza yukarıda ki küçük OneNote’a Gönder penceresi açılacaktır. Şimdi bir internet sayfası açalım veya ekran görüntüsü almak istediğiniz bir uygulamada olabilir.

OneNote’a Gönderme Aracı-03

Ben yukarıda bulunan bir internet sayfasını açtım. Ardından Ekran Kırpması butonuna tıklıyorum. Ekran transparan bir durumda olacaktır. Not almak istediğiniz ilgili bölümü seçelim.

OneNote’a Gönderme Aracı-04

Ekran kırpma işlemini gerçekleştirdikten sonra karşımıza OneNote içinde konum seçin penceresi açılacaktır. Bu bölümde ekran görüntüsünü aldığınız bir notu OneNote içerisinde nereye not almak istiyorsanız. İlgili bölüm ve sayfayı seçmeniz gerekecektir. Tıpkı bir Word dokümanını bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğinizi düşünün arasında ki fark sadece aldığımız ekran görüntüsünü nereye kaydetmek istediğimizdir. İlgili bölüm ve sayfayı seçtikten sonra Seçilen Konuma Gönder butonuna tıklayalım.

OneNote’a Gönderme Aracı-05

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi web sayfam üzerinden aldığım bir kesit OneNote üzerinde belirlemiş olduğum ilgili bölüme gönderilmiş olacaktır.

OneNote’a Gönderme Aracı-06

Eğer sık olarak OneNote’ Gönder aracını kullanacaksanız, OneNote ile Başlat işaretlediğinizde sürekli olarak araç çubuğunuzda OneNote’a Gönder aracı bir icon olarak görüntülenecektir. Şimdi Yeni Hızlı Not butonuna tıklayalım.

OneNote’a Gönderme Aracı-07

Bilgisayarımız ekranında yukarıda ki sayfa açılacaktır. Bu bölümde yeni notlar alabilirsiniz. Eğer yukarıda görünen üç noktayı işaretlerseniz. OneNote’a ait tüm yapılandırma başlıkları açılacaktır. Ben açılan sayfaya her hangi birşeyler karaladıktan sonra ilgili penceremi kapatıyorum.

OneNote’a Gönderme Aracı-08

Almış olduğum Yeni hızlı Not Yeni bir Hızlı Notlar bölümünde görüntülenecektir. Bu zamana kadar aldığımız hiçbir not için kaydet butonuna basmadık farkındaysanız. Ayrıca kaydet butonu da bulunmamaktadır. OneNote üzerinde aldığınız hiçbir not kaydetmezsiniz. Bunu sizin yerinize OneNote zaten yapmaktadır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
4 Comments
    • DENİZ ASLAN
    • 28 Ekim 2016

    Ekran kırpması özelliği 2016 OneNote sürümlerde kaldırıldı mı hocam?

    Cevapla

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate