OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın

902 views

    Bir önceki yazı konumuz olan OneNote 2013 Yeni Not Defteri Oluşturun başlıklı konumuzda yeni bir not defterinin nasıl oluşturulacağını öğrenmiştik. Bu yazımızda ise var olan veya yeni oluşturmuş olduğumuz bir not defterini nasıl diğer kullanıcılarla nasıl paylaşacağımızı göreceğiz. Paylaşmış olduğumuz not defterleri sayesinde diğer kullanıcılarla sürekli etkileşim halinde olacağız ve birlikte çalışma imkanı sağlamış olacağız. Bu not defterlerini kullanarak hangi sektörde olursak olalım. Ne iş yaparsak yapalım. Dijital dünyayı kullanacağız hem kağıt israfını engellemiş hem de birlikte çalışarak bilgi akışını kolaylaştıracağız.

    Dünyanın neresinde olursak olalım, hangi cihazı kullanırsak kullanalım. Yeter ki cihazımız internete bağlı durumda olduğu taktirde notlarımıza bilgilerimize her yerden ulaşmış olacağız. Not defterlerimizi nasıl paylaşacağımız konusunda aşağıda ki ufak uygulamadan faydalanarak diğer insanlarla nasıl etkileşim halinde olacağımızı birlikte görelim.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-01

Öncelikle OneNote uygulamamızı açtıktan sonra Dosya sekmesine tıklayalım.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-02

Açılan menüden Bilgi seçeneğine tıklayalım. Paylaşmak istediğimiz Not defteri altında bulunan Bu not defterine kişileri davet et linkine tıklayalım.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-03

Karşımıza Not Defterini Paylaş bölümü açılacaktır. Ad veya e-posta adreslerini yazın satırına paylaşacağımız kişilerin e-posta adreslerini yazalım. İsterseniz hemen altına bir notta ekleyebilirsiniz. Ayrıca Belgeye erişmeden önce kullanıcılardan oturum açmalarını isteyin seçeneğini işaretleyerek Kişilerin bu not defterine ulaşabilmesi için Microsoft hesabı ile oturum açmaları sağlamış ve not defterimizin daha güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlamış olacağız.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-04

Bir diğer konu ise paylaşacağımız not defteri hakkında yetkilendirme konusu; Paylaşacağımız kişi veya kişiler paylaşacağız not defterini düzenleyebilir veya sadece görüntüleyebilirler. Ben Düzenleyebilir yetkisini verdikten sonra artık Paylaş butonuna basarak not defterimi paylaşıyorum.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-05

Davet ettiğimiz kişilere e-posta gönderilecektir. Biraz bekleyelim.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-06

Not defterimizi belirlediğimiz kişilerle paylaştık ve düzenleyebilir yetkisi verdik zaten paylaştıktan sonra paylaşılan kullanıcılar ekranın hemen altında belirecektir. Bunun yanında paylaştığımız kişilerin yetkileri görüntülenecektir. Ben sahibi olarak görünmekteyim. Benim başka bir Microsoft hesabımda ekli durumda uygulamayı daha iyi gösterebilmek adına sonuç odaklı gideceğiz.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-07

Not defterimizi paylaştıktan sonra ilgili kullanıcılara mail gidecektir. Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi kullanıcı isterse bir web tarayıcından akıllı cihazlarından veya bilgisayarında yüklü olan OneNote uygulamasından bu not defterlerine ulaşabilirler.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-08

Eğer paylaştığımız bir not defteri üzerinde bulunan kullanıcı veya kullanıcıları kaldırmak istersek; ilgili kullanıcı üzerinde sağ tıklayalım. Açılan menüden isterseniz kullanıcının izinlerini değiştirebilir veya tamamıyla kullanıcıyı kaldırabiliriz.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-09

Ben diğer hesabımla bir web tarayıcısı kullanarak oturum açıyorum. Benimle paylaşılan Office 365 isimli not defterini görüyorum. Bu not defteri üzerine tıklayarak not defterinin açılmasını sağlıyorum.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-10

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi not defterimin içeriği görünmektedir. Her hangi bir sayfa üzerine giderek Office 365 kaynakları adında bir başlık yazıyorum.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-11

Şimdi ise gerçek kullanmış olduğum; OneNote uygulamama giderek paylaştığım not defterini açıyorum. Diğer hesabımdan not defterim üzerinde bir değişiklik yapıldığını görüyorum.

OneNote Not Defterinizi Kişilerle Paylaşın-12

Bu başlık fark ettiyseniz Yeşil olarak görünmektedir. Şimdi bu başlık üzerinde sağ tıklayarak hangi kullanıcının hangi tarihte veya saate değişiklik yaptığını görüntüleyebiliriz. Eğer bu not defterini bir çok kişiyle paylaşmış olsaydım ve ilgili kişiler bu not defteri üzerinde herhangi bir değişiklik yaptıklarında veya yeni sayfalar oluşturduğunda bu sayfaları kiimin oluşturduğunu tarih ve saatiyle görüntüleyebilecektim.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
4 Comments
  • baris
  • 21 Temmuz 2015

  merhaba, açıklamalarınız için teşekkürler. Ben hazırladığım notları belirttiğiniz şekilde arkadaşlarımla paylaşıyorum. Karşı tarafa mail de gidiyor aynı dediğiniz gibi ancak karşı taraf linke tıkladıgında dosyayı açacagı yerde onedrive gırıs sayfasını çıkarıyor. Sıfre ıstıyor. Halbukı ben paylaşırken şifre gerekmesin şeklinde tıklamıştım. Acaba karşı tafafında office 365 uyelıgı falan mı olması lazım. O nedenle mı dogrudan sayfayı açmıyor. selamlar

  Cevapla
  • Merhaba siz paylaşım yaptıktan sonra notları açabilmesi için illa ki bir platform gerekecektir. Bunun için ya bilgisayarında OneNote uygulaması olması yada OneNote Online üzerinde paylaşılan notu açması gerekmektedir. Neticede karşı tarafta ki kişinin bilgisayarında bir OneNote uygulaması olmuş olsaydı paylaşılan notu uygulama üzerinden her hangi bir parola girmeden açabilecekti. OneNote Online giriş yapılmadan en azından bir Microsoft hesabı ile giriş yapmadan kullanıcı paylaştığınız notları açamayacaktır.

   Cevapla

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate