OneNote Not Defteri Diyagramı

OneNote Not Defteri Diyagramı

792 views

    OneNote kullanıyor ve OneNote mantığını en iyi bir şekilde kavramak istiyorsanız doğru yerde olduğunuzu söylemek isterim. Bir çok kullanıcının OneNote kullandığını ve mantığını fazlada anlamadığını gördüğüm için bu yazıyı özellikle yazmak istiyorum. Böylelikle OneNote mantığını en iyi şekilde anlayarak OneNote’u aktif bir şekilde kullanmış olacağız. İsterseniz şimdi yazımıza başlayalım.

Yukarıda ki diyagrama baktığımızda OneNote ana bileşenlerini grafiksel olarak görmüş olacağız. Bir OneNote temelde Not Defteri, Bölümler, Sayfalar ve bölüm gruplarından oluşmaktadır. Şimdi bu bileşenlerin ne işe yaradıklarını birlikte tek tek incelemeye başlayacağız.


Notebook (Not Defteri) :
Not defteri OneNote üzerinde kullanmış olduğumuz ve tüm not içeriklerini eklediğimiz defterdir. Defterdir dedim dikkat ederseniz; bunun nedeni gerçekte kullandığımız bir defterden hiçbir farkının olmamasıdır. Nasıl gerçek hayatta bir kullandığımız ajandanın veya defter içinde bölümler ve sayfalar bulunuyorsa OneNote üzerinde bulunan bir not defterinin gerçek hayatta elimize aldığımız bir defterden farkı yoktur. Not Defteri içerisinde Bölümler, Bölüm grupları ve sayfalar yer almaktadır.


Section (Bölüm) :
Bölümler not defterimiz içerisinde oluşturmuş olduğumuz alanlardır. Şimdi tekrar gerçek hayatta kullanmış olduğumuz bir defter düşünelim. Bu defter içerisinde mavi,yeşil,penbe gibi bölümler yer almaktadır. Örneğin mavi alanı matematik bölümü olarak adlandırdığımızda içerisinde bulunan beyaz sayfalara matematik ile ilgili notlarımızı işlemlerimizi veya formüllerimizi yazarız. Fark ettiyseniz sayfalar dedim. Her bölümün içerisinde sayfalar bulunmaktadır. Bu sayfalar içerisine notlarımızı alırız.


Section Group (Bölüm Grubu) :
Bölüm grupları oluşturarak daha önceden oluşturmuş olduğumuz bölümleri içerisine taşıyabileceğimiz gibi içerisinde yeni bölümlerde oluşturabiliriz. Bölüm grupları bölümlerimizi daha derli toplu olmasını sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse tarih diye bir bölüm grubumuz olsun; Bu bölüm grubuna daha önceden oluşturmuş olduğumuz islam tarihi, Osmanlı tarihi, inkilap tarihi gibi bölümlerimizi içerisine taşıyarak bir genel kategori oluşturmuş oluruz. Yine bu bölüm grupları içerisine yeni bölümler oluşturabiliriz.


Pages (Sayfalar) :
Sayfalar daha önceden oluşturmuş olduğumuz bölümler içerisinde yer almaktadır. Tüm notlarımızı sayfa içerisine not alırız. Bu sayfalar içerisinde çalışmak tamamıyla size aittir. Kısacası istediğiniz gibi içerisinde çalışabilirsiniz. Serbest tuval çalışma alanı sayesinde bir sayfanın içerisinde istediğiniz bir yere notlarınızı alabilirsiniz. Bir Sayfayı oluşturmak için öncelikle Not Defteri, Bölümler oluşturmanız ve sayfaları ilgili bölümler içerisinde oluşturmanız gerekmektedir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate