OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ?

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ?

1.073 views

    OneNote üzerinde bulunan not defterlerinizi başka bir not defteri üzerine aktarmış olabilirsiniz veya artık ilgili not defterini kullanmak istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda not defterini silmek için OneNote 2013 veya 2016 sürümlerinde silme işlemini maalesef yapamamaktayız. Aslına bakarsanız birazda silme işlemini gerçekleştirememiş olmamız iyi bir durum böylelikle yanlış bir şekilde silinebilecek not defterlerimizin önüne geçmiş oluruz. Peki OneNote 2013 veya 2016’da not defterini ancak kapatmanız mümkündür. Not defterini silebilmemiz için OneDrive kullanmamız gerekmektedir. Buda tabii masa üstü üstüne yüklediğiniz uygulama ile yapamazsınız OneDrive Online üzerinden bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

Uyarı :Bir Microsoft hesabı kullanarak OneNote kullanıyorsanız; öncelikle bilmeniz gereken konu not kapasiteniz 15 GB ile sınırlıdır. Bunun yanında Office 365 ile OneNote kullanmanız mümkündür. Her iki hizmette de not defterlerini silebilmek için OneDrive ve OneDrive İş paketlerinden birisinden işlem yapmanız gerekmektedir.

İsterseniz lafı fazla uzatmadan uygulamamıza başlayalım.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -01

Yukarıda gördüğünüz benim OneNote hesabım üzerinde bulunan tüm not defterlerim. Artık Test-Not Defteri isimli not defterini kullanmak istemiyorum. Bu not defterine ait her şeyi silmek istiyorum.

 Uyarı :Benim kullandığım OneNote Hesabı olarak belirttiğim. Bir Microsoft hesabı üzerinden OneNote kullanıyor olmamdır.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -02

OneNote 2016 üzerinden not defterinin üzerinde sağ tıklayarak en fazla not defterimi kapatabilirim. Ama not defterini silmediğim için eğer not defterimde fazla yer kaplayan öğeler varsa benim 15 GB lık kotamdan yiyecektir.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -03

Şimdi test etmek için OneDrive klasörümü açarak ana dizin içerisinde Documents adında bir klasör olacaktır. Eğer OneNote kullanmaya başlarsanız. Tüm not defterleriniz default olarak bu klasör içerinde oluşacaktır. Şimdi çift tıklayarak bu klasör içerine girelim.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -04

Bu klasör içerisine girdiğimde tüm not efterlerim görünmektedir. Silmek istediğim not defterini sağ tıklayıp silmek istediğimde aşağıda ki sonuçla karşılaşacağım.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -05

OneNote kısayolları silinemez uyarısı alacağız. Uyarıya tıkladığımızda otomatik olarak OneDrive hesabımızı web tarayıcısı üzerinde açmamızı sağlayacaktır.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -06

OneDrive klasörüm açıldıktan sonra Documents isimli klasörü bularak bu klasör içerisine giriş yapalım. Silmek istediğimiz not defterini seçerek yukarıda gösterilen sil butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -07

Peki not defterim tamamıyla silindi mi ? Tabii ki hayır not defterimiz her hangi bir yanlışlığa yer vermememiz için geri dönüşüm kutusuna gidecektir. İsterseniz geri dönüşüm kutusundan silebilirsiniz. Unutmamanız gerek not defterini bu klasörden sildiğinizde artık dönüşü olamayan bir yola girmiş olmanızdır.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -08

Şimdi tekrar Not defterlerime döndüğümde OneNote 2016 ile bu işlemi yaptığınızda not defterinin artık senkronize olamadığını göreceksiniz. Bunun nedeni not defterini silmiş olmamızdır. Not defterimizin üzerine sağ tıklayıp kapat dediğimizde not defteri artık kapanacaktır.

OneNote Eski Not defterleri Nasıl Silinir ? -09

Bunun yanında sildiğimiz not defteri artık Not defterlerim kısmında yer almayacaktır.

 Hatırlatma : Şunu bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum daha önceden OneNote 2013 veya OneNote 2016 kullanıyorsanız. Tamamıyla sildiğiniz bir not defterini yedeklerden dönebilirsiniz. Bunun için OneNote 2013 Yedekleme Seçenekleri konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate