OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun

    Hemen her gün bilgisayarlarımız üzerinden bir çok işlemler yapıyoruz. Bu işlemlerin genellikle çoğu bizler için önemli ve kesinlikle başkalarının eline geçmemesi ve görmemesi gereken veriler olabilmektedir. Bu verilerinizi OneNote ile güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ama benim önerim parola banka v.s şifre bilgilerinizi kesinlikle bir dijital ortamda tutmamanızı öneririm. Dijital ortamı geçin hiçbir şekilde bir yere not almamanız gerekir. Bu bilgiler bir şekilde birilerinin eline geçtiğinde başınızı derde sokabilir. Ama yine de OneNote üzerinde sizler için önemli olan verilerinizi tutmak istiyorsanız, OneNote ile bilgilerinizi parola ile güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

    Lafı fazla uzatmadan OneNote üzerinde verilerinizi nasıl güvenli bir şekilde saklayabileceğimizi birlikte ufak bir uygulama ile göstermeye çalışacağım.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-01

OneNote uygulamamızı ve parola ile korumak istediğiniz bölümü açtıktan sonra sırasıyla aşağıda ki adımları uygulayalım.

  1. Gözden Geçir sekmesini açalım.
  2. Parola simgesini tıklayalım.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-02

Bu işlemleri yapmak yerine parola ile korumak istediğiniz bölüm üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden Bu Bölümü Parola ile koru seçeneğini tıklayalım.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-03

İlgili seçeneği tıkladıktan sonra not defterimizin sağ tarafında Parola Koruma ayarlarıyla alakalı olarak farklı bir bölüm açılacaktır. Kırmızı ok ile gösterilen Parola Ayarla butonuna tıklayalım. Ayrıca belirtilen ip uçları ve uyarıları dikkate almanızı öneririm.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-04

Karşımıza Parola Koruması adında ufak bir pencere açılacaktır. Parolamızı girelim ve parolamızı tekrar onayladıktan sonra tamam butonuna basalım.

Uyarı : Belirlediğimiz parolayı hiçbir şekilde unutmamamız ve kaybetmemiz gerekir. Aksi taktirde parola ile koruduğumuz bölümde ki notlarımıza hiçbir şekilde ulaşamayacağız.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-05

Parola ile korumak istediğimiz sayfa artık kırmızı kare içerisinde belirtilen bölümün artık parola ile korunduğunu görebiliriz. Yeşil ok ile gösterilen ise eğer bölümden parolayı kaldırmak istediğimizde Parolayı kaldır butonuna basmak olacaktır.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-06

Şimdi OneNote uygulamamızı kapatalım ve tekrar açalım. Parola ile koruduğumuz bölüme geldiğimizde Bu Bölümün parola korumalı uyarısıyla karşılaşacağız. Kırmızı ok ile gösterilen bölümde ise sayfalarımızın görünmesi gereken bölüm ama hiçbir sayfa görünmemektedir. Bölümün kilidini açmak için ENTER tuşuna basalım.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-07

Bölümde bulunan notlarımıza ulaşabilmemiz için doğru parolayı girelim.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-08

Doğru parolamızı girdikten sonra artık yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi bölümün kilidi açılmış ve tüm sayfalarımıza erişebiliyor olacağız. Aksi taktirde verilerimize erişemeyeceğiz.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-09

Ben bir iOS kullanıcısı olduğum için bunu iOS cihazlarım olan iPad ve iPhone cihazlarımda deniyorum. iOS OneNote uygulamamı açarak parola ile koruduğum bölümü açıyorum yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi iOS cihazım üzerinde de bölümün parola ile korunduğunu ve kilidi açmak için dokunmamı istiyor.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-10

Parolamızı girdikten sonra Kilidi Aç butonuna tıklıyorum.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun-11

Artık iOS cihazımda bulunan Parola ile korumalı bölümüm başarılı bir şekilde açılmış durumdadır. Bu uygulamayı iOS cihazlarım olan iPad ve iPhone cihazlarımda birebir denedim gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Maalesef Android bir cihaza sahip olmadığım için deneme şansım olmadı. Eğer sizlerin deneme şansı olur ve yazı yorumlarında paylaşırsanız çok sevinirim.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

OneNote Bölümlerinizi Parola ile Koruyun” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş