OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak

736 views

    OneNote ile alışagelmiş boş sayfalar oluşturuyorsanız ve artık bu sayfalara renk katmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. OneNote ile not tutma alışkanlıklarımızı kendimize göre özelleştirebiliriz. Notlarınızı hala dijital bir ortamda değil de klasik yöntemleri kullanarak not tutuyorsanız bence bu alışkanlığınızdan bir an önce vaz geçin hem kağıt tasarrufunda bulunun hem de notlarınız her zaman yanınızda olsun istediğiniz her cihazdan notlarınıza erişin ve güncelleyin. Asıl mevzumuza dönecek olursak OneNote 2013 uygulamasını kurduğunuzda ve kullanmaya başladığınızda yeni sayfalar oluşturduğunuzda varsayılan sayfa şablonu boş olarak gelmektedir. Durum böyle olunca artık bu boş sayfalardan sıkılmaya başlayabilir ve notlarınızı renklendirmek isteyebilirsiniz. Şimdi notlarımızı daha aktif ve renkli olarak nasıl kullanacağımızı birlikte görelim.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-01

Şimdi yukarıda ki sayfaya dikkatli bir şekilde bakalım; Standard yeni bir sayfa hiçbir renk hiçbir aktivite bulunmamakta bu arada OneNote uygulaması açıkken OneNote daha aktif olarak kullanabilmeniz adına neyin ne olduğunu yukarıda ki resim üzerinde açıkladım. Umarım sizler için faydalı olur. Yazımıza devam edelim.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-02

Şimdi OneNote 2013 uygulamamız açıkken aşağıda ki işlemleri sırasıyla gerçekleştirelim.

  1. Ekle sekmesine tıklayalım.
  2. Sayfa şablonları tıklayalım.
  3. Açılan menüden Sayfa Şablonlarını seçelim.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-03

Not : Yukarıda ki 3 adımda 2. Adım olan sayfa şablonlarını tıkladığımızda açılan menüden Mavi Şeritli Başlığı seçtiğimde yukarıda ki sayfa başlığının hemen üzerinde bulunan mavi şeridi görebiliriz. Ek bilgi olması açısından paylaşıyorum. Bu bölümde görünen başlıklar daha hızlı olmanızı sağlayacaktır.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-04

Sayfa şablonlarını tıkladıktan sonra sağ tarafta Şablonlar açılacaktır. Şablonlar başlığının hemen altında Akademik, Boş, İş, Dekoratif ve Planlayıcılar adında başlıklar yer alacaktır. Her başlığın altında bir birinden farklı sayfa şablonlarına ulaşabilirsiniz.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-05

Örnek vermek gerekirse; Akademik Kategorisi altında bulunan Basit ders notlarını tıkladığımda yukarıdaki şablon sayfa oluşacaktır ne kadar renkli ve alımlı değil mi ? Eğer bu şablon sayfayı beğendiyseniz bu işlemi her seferinde yapmanız gerekecektir. Bu işlemleri her seferinde yapmak istemiyorsanız, bu sayfayı şablon sayfa olarak kaydedebilirsiniz. Yazımızı okumaya devam edelim.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-06

Kendime farklı bir şablon sayfa buldum. Bu sayfayı Geçerli sayfa şablon olarak kaydederek ilgili bölümde her oluşturacağımız sayfada yukarıda ki şablon sayfa gelecektir. Unutmadan söylemek istiyorum. Geçerli sayfayı şablon olarak kaydettiğimizde sadece ilgili bölümde işlem geçerli olmaktadır. Diğer bölümler için belirlediğimiz şablonu seçmemiz gerekmektedir. Şimdi Geçerli sayfayı şablon olarak kaydet butonuna tıklayalım.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-07

Karşımıza yukarıda ki ufak pencere açılacaktır. Şablona isim vererek Geçerli bölümdeki yeni sayfalar için varsayılan şablon olarak ayarla seçeneğini işaretlediğimizde artık ilgili bölümde yeni sayfalar oluşturduğumuzda belirlediğimiz yeni şablon sayfalar oluşacaktır.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-08

Her zaman belirli bir şablon kullan seçeneğinde artık bizim kaydettiğimiz şablon sayfa artık görünmektedir.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-09

Şablonlarım kısmına baktığımızda kaydettiğimiz şablon sayfa artık görüntülenmektedir.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-10

Şimdi yeni bir sayfa oluşturarak yeni şablon sayfamızı test ettiğimizde sonuç başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebiliriz.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-11

Ayrıca bu işlemi iPad cihazımda test ettiğimde ilgili bölüme giderek yeni bir sayfa oluşturduğumuzda işlemin iPad cihazımıza senkron olduğunu görebilir yani ilgili bölümde yeni bir sayfa oluşturduğumda belirlediğim yeni şablon sayfamın geldiğini görebiliriz.

OneNote 2013 Şablon Sayfalar ile Çalışmak-12

Önceden belirttiğim gibi yaptığımız işlem sadece bir bölüm üzerinde aktif olmaktadır. Eğer Başka bölümlerde belirlemiş olduğumuz şablon sayfayı kullanmak için ilgili bölüme giderek sayfa şablonlarını tıklayalım. Açılan menüden yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi bizim isimlendirmiş olduğumuz şablon sayfayı seçmemiz yeterli olacaktır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
2 Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate