OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın

683 views

    OneNote’un muhteşem özelliklerini hızla keşfetmeye devam ederken bir özelliği çok dikkatimi çekti ben belki çok nadir olarak kullanacağım ama belki sizlerin işine yarayabilir. Resimler üzerinde çalışırken bazı resimlerin üzerinde yazılar bulunmaktadır. Örneğin; bir cihazın özellikleri veya bir tanım olabilir. Bu durumda bu resim üzerinde ki yazıyı metin olarak kopyalamak istediğinizde farklı tools kullanmanız gerekebilir. Bu durumda OneNote’un işinize yarayacağından adım gibi eminim hatta bazı durumlarda hayat kurtaran bir durumda sizlere yaşatabilir.

    İşlem oldukça basit ve kolay hadi isterseniz bunu ufak bir uygulama ile birlikte yapalım bakalım bu özellik bize neler kazandıracak.

Not : Resimler üzerinde ki metinleri makalede anlatıldığı gibi kullanılabilmesi için OneNote Onetastic Eklentisinin kurulu olması gerekmektedir.

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın-01

Benim tüm notlarım OneNote üzerinde olduğu için notlarım içinde doğal olarak resimlerde bulunmaktadır. Örneğin yukarıda ki resim bakalım bu resim üzerinde bulunan metinleri kopyalayabilecek miyim ?

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın-02

Şimdi resim üzerinde sağ tıklayalım. Açılan menüden Resimden Metin Seç seçeneğini seçelim.

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın-03

Karşımıza Select Text From Image penceresi açılacaktır. Kopyalayabileceğimiz metinler sarı renkle işaretlenmişlerdir.

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın-04

Şimdi kopyalamak istediğim sarı işaretli metinlerden bir kısmını seçiyorum. Hemen pencerenin altında bulunan Seçili Metni Kopyala ve Kapat butonuna tıklıyorum.

OneNote 2013 Resimler Üzerinde Bulunan Metinleri Kopyalayın-05

Şimdi bir Notpad açarak resim üzerinden kopyalamış olduğumuz metni notpad içerisine yapıştırıyorum. Sonuç oldukça şaşırtıcı ve başarılı artık resimler üzerinden metinleri OneNote sayesinde kopyalayabildiğinize göre kopyaladığınız metinler üzerinde nasıl çalışacağınız size kalmış bir durum dilediğinizi gerçekleştirin.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
3 Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate