Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin

710 views

    Office lens uygulaması ile beyaz tahtaların, belgelerin, resimlerini çekerek onları daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Örneğin bir toplantıya girdiniz ve toplantıda beyaz tahta kullanıldı üzerinde ki notların resmini çekmek istediğinizde tahta ya saü taraftan ya da sol taraftan görünecek siz hangi açıdan çekerseniz çekin Office Lens uygulaması şekli düzelterek tıpkı bir belge scan edilmişcesine görüntü alacaksınız. Office lens sadece bu anlatılanları yapmaz; resimleri PDF, Word ve PowerPoint dosyalarına dönüştürmek için de kullanabilirsiniz. Burada sadece bir beyaz tahta olarak düşünmeyin bir kart viziti bir faturayı aklınıza ne geliyorsa yapmanız mümkündür.

Özellikler ;

  • Beyaz tahta moduyla Office Lens parlamaları ve gölgeleri temizler.
  • Belge modunda; Office Lens fotoğrafları harika şekilde renklendirir ve kırpar.
  • Fotorğraflar film rulonuza ve doğrudan OneNote’a kaydedilir, tüm cihazlarınızda görünür.
  • PDF (.pdf), Word (.docx) veya PowerPoint (.pptx) dosyasına dönüştürdüğünüz dosyalar OneDrive’a otomatik kaydedilir.

Yukarıda ki özellikler burada belirtilen adres üzerinden alıntı olarak alınmıştır.

Not : Office Lens kullanabilmeniz için bir Microsoft Hesabına ihtiyacanız bulunmaktadır. iPhone, Windows Phone ve Android tabanlı akıllı telefonlarda Office Lens uygulamasını edinebilirsiniz.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-01

Office Lens hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz burada bulunan linki tıklayabilirsiniz.

Senaryo ;

Benim iPhone bir cihazım var. Cihazım üzerinde ki Office Lens uygulaması kullanarak bir dergi kapağını OneNote üzerine göndereceğim. Yanlız üzülerek söylemem gereken bir husus var uygulama iPad üzerine şuan yüklenememektedir.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-02

Office Lens uygulamasını iPhone cihazlar için App Store’den edinebilirsiniz.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-03

Office Lens uygulamamızı kurduk uygulamamızı açtık. Masamda bir dergi bulunmakata ve ben bu derginin kapak resmini çekerek OneNote kaydetmek istiyorum. Bu arada Fotoğraf, Belge ve Beyaz tahta seçenekleri bulunmakatadır. Ben Beyaz Tahtayı seçerek devam edeceğim. Dikkat ederseniz dergi ön kamerayı kullanan Office lens uygulaması ile kare içerisine alınmış durumdadır. Kameramızı doğru bir şekilde komunlandırdıktan sonra resmi çekiyorum.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-04

Office Lens görüntüyü işledikten sonra ki sonuç karşımızda sanki derginin kapağını bir tarayıcı ile taramış gibiyiz. İsterseniz görüntüyü kırpabilirsiniz. Bitti butonuna dokunalım.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-05

Office Lens ile görüntüsünü aldığımız dergi kapağını be yapacağız peki ? Office Lens size yukarıda ki seçenekleri sunmaktadır. Ben OneNote kaydedeceğim için OneNote dokunarak devam ediyorum.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-06

Karşıma gelen ekranda istersem bağlığı değiştirebilirim. Şimdi Konum başlığına dokunalım.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-7

Belgeyi istediğiniz bir not defterine istediğiniz bölüme kayıt edebilirsiniz. Bir önceki ekranda bulunan kaydet dokunduğunuzda artık belgeniz OneNote üzerine aktarılamaya başlayacaktır.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-08

Bekgemiz OneNote üzerine aktarılmış durumdadır. Belgemizi görüntülemek için ilgili belgeye dokunalım.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-09

Açılan OneNote sayfasında belgemizi görüntüleyebiliriz.

Office Lens ile Fotoğrafını Çektiğiniz Belgelerinizi OneNote Kaydedin-10

Şimdi bilgisayarıma giderrek OneNote 2013 uygulamamı açıyorum. Office Lens ile OneNote aktardığım not defterimi ve ilgili bölümü açarak belgemin gerçekten başka bilgisayarlar üzerinden de erişimde olduğunu gördükten sonra Offiec Lens uygulamasını bir kez daha tebrik ediyorum. Yanlız uygulamayı kullanan arkadaşların uygulamanın yavaşlılığından bahsetmesi dikkatimi çekti evet bende bu düşünceye katılıyorum. Lakin Office Lens uygulaması daha yeni bir uygulama olduğu için çok görmüyorum. Muhtemelen Microsoft ilerleyen zamanlarda bu tarz promleri güncellemeler göndererek düzeltecektir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate