MAC için OneNote Deneyimi

MAC için OneNote Deneyimi

556 views

    Bir çok cihazda OneNote uygulaması ile çalıştım ve bir çok işletim sisteminde OneNote uygulamamızı test etme şansım olmuştu. Lakin MAC cihazda maalesef OneNote test etme şansı bulamamıştım. Ta ki bugüne kadar. Öncelikle uygulamayı MAC cihazım üzerinde App Store üzerinden edinmiştim. Ayrıca Mac için Office 2016 uygulamasını kurduğumda şunu öğrendim ki eğer uygulamayı app store üzerinden kursanız da direk bir Office paketi de kursanız MAC üzerinde çalışan aynı uygulama belki Windows üzerinde OneNote kullandıysanız bilirsiniz. Windows Store üzerinden indirdiğiniz ve Office paketi kurduğunuzda yüklenen OneNote uygulaması bir birinden çok farklı deneyimler sunmaktadır. Ama durum mac cihazınızda böyle değildir. İsterseniz MAC cihazımız üzerinde uygulamalı olarak bir OneNote deneyimini birlikte yaşayarak görelim. Yine OneNote hakkında detaylı bilgi almak için bu OneNote Nedir ? konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

MAC için OneNote Deneyimi-01

MAC cihazım üzerinde kullanmış olduğum işletim sistemi OS X El Capitan Sürüm 10.11.4’dür.

MAC için OneNote Deneyimi-02

Öncelile uygulamayı App Store üzerinden edinebilirsiniz. Ya da Mac için Office 2016’yı kurabilirsiniz. Bu arada MAC ciazlarda kullanılan Office 2010 sürümünde Türkçe dil desteği bulunmamaktaydı. Şimdi ise Office 2016 sürümünde Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

MAC için OneNote Deneyimi-03

Bu yazıda kullandığımız OneNote uygulamasını hangi dillerde kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca uyumluluk yönünden hangi versiyonu kullanmak istediğinizi görebilirsiniz.

MAC için OneNote Deneyimi-04

Biz bu sürümde OneNote 15.20 sürümünü kullandık. Bu sürümde gelen yenilikleri yukarıda ki görselde görebilirsiniz.

MAC için OneNote Deneyimi-05

Yukarıda ki görselse benim için bir gurur kaynağı bakalım daha OneNote hangi başarılara imza atacak. J

MAC için OneNote Deneyimi-06

Uygulamamız kurulduktan sonra OneNote açtığımızda karşımız ilk yukarıda ki ekran gelecektir. İlerleyerek devam edelim.

MAC için OneNote Deneyimi-07

Kısa notları okuyarak devam edelim.

MAC için OneNote Deneyimi-08

Son olarak gerekli bilgileri ve fikirleri okuduktan sonra Başlayın butonuna tıklayınız.

MAC için OneNote Deneyimi-09

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi başlamaya hazırız. Bu ekranda OneNote uygulamasını kullanmaya başlayın butonuna tıkladıktan sonra sizde ya bir Microsoft hesabı bilgilerinizi ya da Office 365 bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Girdikten sonra istediğiniz not defterlerinizi açabilirsiniz.

MAC için OneNote Deneyimi-10

Ben eski hesabı uçurduğum için kırmızı kare içerisinde bulunan klasör butonuna tıklayalım.

MAC için OneNote Deneyimi-11

Açılan pencereden Oturum Aç butonuna tıklayalım.

MAC için OneNote Deneyimi-12

Bu ekranda ben Microsoft hesabıma ait bilgileri giriyorum. Eğer siz Office 365 üzerinde OneNote kullanıyorsanız iş veya okul bilgilerinizi giriniz.

MAC için OneNote Deneyimi-13

Son olarak parolamı girdikten sonra Oturum açma butonuna tıklıyorum.

MAC için OneNote Deneyimi-14

Açılan pencerede benim daha önceden oluşturmuş olduğum not defterlerini hatta benimle başkaları tarafında paylaşılan not defterlerini görebiliriz. İstediğini bir not defterini açmak için not defterlerine tıklayınız. Her not defterini açmak için bu işlemi tek tek yapmanız gerekecektir.

MAC için OneNote Deneyimi-15

Açmak istediğim not defterini tıkladıktan sonra not defterim artık açılmaya başladı bile biraz bekleyelim.

MAC için OneNote Deneyimi-16

Not defterim başarılı bir şekilde açılmış durumda artık MAC cihazımızda OneNote deneyimini yaşamaya devam edebiliriz. Bir sonraki makalelerimde MAC deneyimini ayrıntılarıyla işlemeye devam edeceğiz. ,

Sonuç olarak ; Bir Windows Üzerine kurduğunuz. Office 2016 paketi ile gelen OneNote ile Mac için Office 2016 sürümü arasında neredeyse hiçbir fark bulunmamaktadır. Bence ilerleyen dönemlerde MAC cihazlar için geliştirmeler devam edecek ve her iki işletim sisteminde aynı OneNote deneyimini tutturacaklardır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate