Internet Explorer OneNote Clipper

Internet Explorer OneNote Clipper

707 views

    OneNote Clipper ile istediğiniz bir web sayfasını kırpabilir isterseniz bir web sitesini tam sayfa olarak OneNote’ta aktarabilirsiniz. Kısacası OneNote Clipper bir kırma aracı olarak adlandırmamız mümkün. Daha önceden OneNote Clipper Chrome konu başlıklı yazımızda uzun uzun OneNote clipper’dan bahsetmiş ve uygulamalı olarak Chrome üzerinde uygulamalı olarak anlatmıştık. Şimdi ki anlatacağımız konu ise OneNote Clipper’I Internet Explorer’a nasıl uyarlayacağımız. Bu işlemi ufak bir uygulama ile birlikte gerçekleştirelim.

Internet Explorer OneNote Clipper-01

Önecelikle Internet Explorer açalım ve adres satırına https://www.onenote.com/Clipper/OneNote linkini kopyalayalım. Ya da yazalım. Karşımıza yukarıda ki sayfa açılacaktır. OneNote’a Kırp butonuna tıklayalım.

Internet Explorer OneNote Clipper-02

Şimdi sırasıyla aşağıda ki adımları gerçekleştirelim.

  1. Sık Kullanılanlar çubuğunu açmak için Ctrl + Shift + B tuşlarına basalım.
  2. Sık kullanılanlar çubuğu açıldıktan sonra OneNote’a kırp butonunu mause ile tutarak Sık kullanılanlar çubuğuna sürükleyelim.

Sonuç : Sık kullanılanlar çubuğunda OneNote’a kırp kısa yolu gelecektir. Şimdi istediğiniz bir web sitesini açarak kırptığınız web sitelerini anlık olarak OneNote aktaracaksınız.

Internet Explorer OneNote Clipper-03

Sık kullanılanlar çubuğunda bir url oluşmaktadır. Bu url sağ tıklayıp özelliklerine baktığımızda aslında bir javascirpt kodunun çalıştığını görebiliriz.

javascript:(function(){var jsCode=document.createElement(‘script’);jsCode.setAttribute(‘src’,’https://www.onenote.com/Clipper/Root?ClipperId=ON-217d7183-d953-422e-a803-abcd7f4ddf7c&ClipperType=Bookmarklet&ClipperVersion=2.0.2′);jsCode.setAttribute(‘id’,’oneNoteCaptureRootScript’);jsCode.setAttribute(‘type’,’text/javascript’);document.body.appendChild(jsCode);})()

Javascirpt kodunu yukarıda ki tablo içerisinde görebilirsiniz. OneNote’a Kırp url tıkladığımızda bizden bir microsoft hesabı ile login olmamızı isteyecektir. Giriş yaptıktan sonra istediğiniz bir web sitesini kırpma işlemine başlayabilirsiniz.

Internet Explorer OneNote Clipper-04

Internet Explorer Clipper yukarıda ki OneNote Clipper Internet Explorer üzerinde çalışan bir clipper dır. Tam sayfa ve Makale olarak kırpma işlemi gerçekleştirmedktedir.

Internet Explorer OneNote Clipper-05

Yukarıda ki görüntü ise Chrome üzerine kurulan OneNote Clipper eklentisinin ekran görüntüsüdür. Internet Explorer göre seçenekler biraz daha fazladır. Yani bir web sayfasına giriş yaptığınızda Tam Sayfa, Bölge ve Makale olarak kırpma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

4 Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Microsoft Teams ile Tanışın

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. İş birliğinin ve çalışmaların açık bir şekilde gerçekleştiği bir yerdir. Aşağıda ki video kaydında bir çok ...

Read More

Cloud Vision Connect Etkinliğine Davetlisiniz

  UnifyTR – Cloud Vision Connect etkinliğine davetlisiniz. Tüm gün Microsoft Azure ve Microsoft 365 konuşacağımız etkinlikte sizleri de aramızda görmek isteriz. https://goo.gl/iAqeEy adresinden kayıt olabilirsiniz. Konuşmacılar:  Mehmet PARLAKYİĞİT, Softline Türkiye – MVP Muammer ...

Read More

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More
Sponsor
Translate