Hard Disk Manager 14 Smart Backup (Akıllı Yedekleme)

    Yedekleme günümüzde en çok kullanılan senaryolardan birisidir. Muhakkak canlı çalışan sistemimizin bir şekilde yedeğini almamız gerekir. Olağan üstü durumlarda bizi kurtaracak olan bir şekilde aldığımız yedeklerdir. Hard Disk Manager 14 ile felaket senaryolarına her zaman hazırlıklı olabiliriz. Hard Disk Manager 14 özelliklerinden biri olan Smart backup (akıllı yedekleme) sayesinde artık tüm felaket senaryolarına hazırlıklı olabiliriz. Smart Backup sihirbazı ile felaket senaryolarına hazırlamamız bir o kadar kolay ve eğlencelidir.

Şimdi Paragon Hard Disk Manager 14 açalım. Sırasıyla;

-1 Backup & Restore sekmesine geçelim.

-2 Smart Backup Tıklayalım.

Welcome to the Smart Backup Wizard (akıllı yedekleme sihirbazına hoşgeldiniz) Next tıklayalım.

What to back up (ne yedeklenecek) penceresi karşımıza gelecektir. Burada Disks or Partitions (diskler veya disk bölümleri) tıklayalım.

Bu pencerede ise hangi bölümleri yedeklememiz gerekiyorsa o bölümleri seçelim. Ayrıca yukarıda sarı kutu içerisinde bulunan uyarı ekranında bakcup boyutunu ve arşivlendikten sonra ki boyutları görebiliriz. Next tıklayalım.

Backup destination (yedekleme hedefi) ekranına geldiğimizde yedeğimizin ne tür konumlara yedekleneceğini görebiliriz. İlk seçenek olan Save data to local/network drivers (yerel veya network sürücüleri) seçerek next tıklayalım.

Backup destination – choose a partition (Hedef yedekleme bölümü seç) penceresine geldiğimizde; yedekleme yapacağımız dizini ve klasörü seçelim. Archive name kısmına rahatlıkla anlayabileceğiniz bir isim vermenizde fayda var. Next tıklayalım.

Backup comment and mode penceresine geldiğimizde yedekleme için bir yorum ismi verelim.(Full backup) yedekleme işlemimizi hemen yapacağımız için Backup now seçeneğini seçelim. Next tıklayalım.

Backup Summary ekranına geldiğimizde yaptığımız işlemlerin özet şeklini görebiliriz. Tekrar next tıklayalım.

Smart backup sihirbazını tamamlamış bulunmaktayız. Finish tıklayarak işlemi bitirebiliriz.

Yaptığımız işlemlerin geçerli olabilmesi için yukarıda kırmızı ok işareti ile gösterilen Apply (Uygula) butonunu tıklamamız gerekmektedir. Aksi taktirde yaptığımız işlemler geçerli olmayacaktır.

Karşımıza ufak bir uyarı ekranı Apply pending changes ? (bekleyen değişiklikleri uygula) gelecektir. Çıkan uyarıya yes (evet) diyelim.

Smart backup (akıllı yedekleme) başlamış durumda bu işlem veri boyutuna göre zaman farklılığı gösterecektir.

Başarılı bir şekilde smart backup işlemi tamamlanmış durumda close tıklayarak pencereyi kapatabiliriz.

Şimdi yedek aldığımız dizine gittiğimizde hatırlayacağınız üzere arşiv ismi olarak Full_Backup_C_Partition ismi vermiştik. Belirtilen isim doğrultusunda klasör oluşturulmuş durumdadır.

Full_Backup_C_Partition isimli klasör içeriğine baktığımızda başarılı bir şekilde yedekleme işleminin yapıldığını görebiliriz.

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş