Hard Disk Manager 14 P2V Copy

Paragon Hard Disk Manager 14 ile P2V Copy özelliğini kullanarak fiziksel bir sunucuyu sanal makineye dönüştürebilirsiniz. Bu tip senaryolar genellikle fiziksel sunucularını sanala çeviren kurumlara sıklıkla karşılaşmaktayız. Eğer sunucu bir işletim sistemi kullanıyor ve fiziksel sunucularınızı sanal makinelere çevirmek riskli bir durumdur. Paragon Hard Disk Manager 14 ile bu tur senaryoları sıfır hata ile gerçekleştirebilirsiniz.

Paragon Hard Disk Manager 14 Desteklenen Platformlar;

  • Microsoft Hyper-V
  • Microsoft Virtual PC
  • Microsoft Virtual Server
  • VMWare Workstation /VMWare Fusion
  • VMWare ESX (OVF Virtual appliance)
  • Oracle VirtualBox

Ufak bir senaryo ile Hard Disk Manager 14 ile P2V Copy uygulamasını gerçekleştirelim. Senaryomuzda Windows Server 2012 R2 yüklü bir fiziksel sunucumuz var. Bu sunucumuzu Hyper-V ortamına aktararak fiziksel makinemizin sanal bir ortamda çalışmasını sağlayacağız.

Öncelikle Hard Disk Manager 14 programını açalım ve sırasıyla aşağıda ki adımları uygulayalım.

-1 Copy & Migration sekmesine gelelim.

-2 P2V Copy tıklayalım.

Karşımıza P2V Copy sihirbazı açılacaktır. Gerekli bilgileri okuduktan sonra Next tıklayalım.

Browse for source disks (kaynak diski için gözat) bu pencerede sanal ortama aktaracağım disk veya bölümleri seçerek Next tıklayalım.

Specifying Virtualization Software Vendor Page (sanallaştırma kullanılacak ortam) bu pencerede ise sanallaştırma platformu kullanacağımız vendor seçmemiz gerekiyor senaryomuzu hatırlayacak olursak Hyper-V ortamını kullanacaktık. Bu pencerede Microsoft Hyper-V seçeneğini seçerek next tıklayalım.

Setting Virtual Machine Properties Page (Sanal Makine Özellikleri ve Ayarları) penceresine geldiğimizde aktaracağımız sanal makinemizin donanımsal özelliklerini belirtiyoruz. Next tıklayalım.

Where to savethe virtual machine ? sayfasına geldiğimizde sanal makinemizi hangi lokasyon veya hangi dizin üzerine kaydetmek istiyorsak Browse tıklayarak uygun lokasyonu seçelim. Next tıklayalım.

P2V Copy sihirbazı tamamlanmak üzere finish tıklayalım.

Yaptığımız işlemlerin geçerli olabilmesi için yukarıda kırmızı ok işareti ile gösterilen Apply (Uygula) butonunu tıklamamız gerekmektedir. Aksi taktirde yaptığımız işlemler geçerli olmayacaktır.

Karşımıza ufak bir uyarı ekranı Apply pending changes ? (bekleyen değişiklikleri uygula) gelecektir. Çıkan uyarıya yes (evet) diyelim.

P2V Copy işlemi bitmiş durumda diskimizin veri boyutuna göre işlem süresi değişecektir.

P2V dönüştürdüğümüz fiziksel makinemizin kayıt edildiği alana baktığımızda işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliriz.

Şimdi fizikselden sanala aktardığımız makinemizi Hyper-V platformu üzerinde yeni bir sanal makine oluşturarak sanal makinemize ekleyerek sonucumuzu test edebiliriz. Yukarıda ki ekrana bakacak olursak sanal makinemizi start ettikten sonra her hangi bir problemle karşılaşmadan makinemiz başlamış durumdadır.

Mehmet PARLAKYIGIT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş