Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın

625 views

    Windows OneNote uygulaması gün geçtikçe yeni özellikler yeni yetenekler kazanmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bugün bahsedeceğimiz yeniliklerden biriside Sesli not alma özelliğinin Windows OneNote uygulamasına gelmiş olması bu özellik aslında Office 2013/2016 ile kullanılmaktadır. Ama Windows 10 OneNote üzerine yeni gelmiş bulunmaktadır. Önceden insanlara OneNote tüm yetenekleriyle kullanmak isterseniz Office 2013/2016 kullanabilirsiniz şeklinde ifade ederdim. Artık OneNote kullanmak isteyenlere Windows 10 OneNote uygulamasını kullanabileceklerini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bu özellik sayesinde bir toplantıya girdiğimizde veya bir ders dinleme esnasında kaydı başlatarak el yordamı ile not almak yerine anlatan kişiye odaklanmış olurken OneNote bizim için ses kaydını alacak ve bu ses kaydını istediğimiz zamanlarda tekrar tekrar dinleyerek zaman kazanmış olacağız. İsterseniz şimdi Windows OneNote uygulaması ile nasıl sesli notlar alabileceğimizden uygulamalı olarak bahsedelim.

Windows 10 OneNote Sesli not alma özelliğinden faydalanabilmek için OneNote 17.8067.57711.0 sürümüne yükseltmiş olmanız gerekmektedir.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın-01

Yukarıda ki görselde Nisan ayı içerisinde Windows OneNote uygulamasına gelen yenilikleri görebilirsiniz.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın-02

Öncelikle Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamızı çalıştıralım. Hemen ardından Ekle sekmesine tıklayarak, açılan menü içerisinden Ses butonuna tıklayalım. Ses butonuna tıkladıktan sonra ses kaydımız alınmaya başlayacaktır.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın-03

Yukarıda ki görsele dikkat edecek olursak ses kaydı alınması esnasında belirli önemli yerlerde burası 2.bölüm şeklinde yazarak enter tuşuna basıyorum. Toplantı veya ders kaydımın önemli olan kısımlarını vurgulamış oluyorum aslında tekrar ses kaydını dinlerken benim için önemli olan bir bölümün üzerine mause imlecimi getirdiğimde play butonu aktif oluyor. (kırmızı kutucuk içerinde belirtilmiştir.) Böylelikle ses kaydını tekrar dinlemek istediğimde önemli noktalara vurgulanmış yerlerden ses kaydımı dinlemeye başlayabilirim.

Windows 10 OneNote Uygulaması ile Sesli Notlar Alın-04

Bu arada biraz daha ses kaydetme özelliğini inceleyecek olursak dinlediğimiz kaydı 15 dakika geriden veya 5 dakika ileriden ve diğer seçeneklerden faydalanarak ses kaydını dinleyebiliriz. İsterseniz aynı sayfa içerisinde birden çok ses kaydı almamızda mümkündür.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Akıllı Aramalar Yapın

    Bir önceki yazı konumuz olan Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Eklemeyi işlemiştik. Bu yazımızda biraz bu konuya benziyor. Windows 10 OneNote uygulamasını kullanarak hiçbir web tarayıcısı kullanmadan OneNote içerisinden Bing arama motorunu ...

Read More

Windows 10 OneNote Çevrimiçi Resim Ekleme

    Çevrimiçi resim ekleme özelliği daha önceden Windows 10 OneNote uygulaması içerisinde yer almıyordu. Çevrimiçi resim ekleme özelliği Ağustos 2017 güncellemesi ile birlikte Windows 10 OneNote uygulamasına yenilik olarak geldi. Peki çevrimiçi resim ...

Read More

Microsoft Teams Hangi İstemcilerde Çalışır ?

    Microsoft Teams bir çok cihaz ve platformu desteklemektedir. Bunların başında tabii ki günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı cihazlar, bilgisayarlar ve web tarayıcıları üzerinden Teams uygulamanıza ulaşarak organizasyonunuz içerisindeki takımlarla nerde olursanız olun ...

Read More
Sponsor
Translate