OneNote Matematiksel İşlemler

OneNote Matematiksel İşlemler

673 views

    OneNote sadece notlarınızı düzenli tutmanızı sağlamanın yanında hayatınızı kolaylaştıracak bir çok işlemi yapmanızı sağlamaktadır. Bu özelliklerden biriside OneNote üzerinde gerçekleştirdiğiniz matematiksel işlemlerdir. Bu özellik sadece OneNote 2013 üzerinde çalışmaz yani ister iOS ister, Android bir cihaz kullanın matematiksel işlemlerinizi cihazınız üzerinde bulunan OneNote uygulaması ile gönül ragatlığı ile her hangi bir hesap makinesine ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse hesap makinesinde yaptığınız işlemler uçar gider ama OneNote üzerinde yapmış olduğunuz işlemler saklanmaktadır. Kısaca anlatmak istediğim matematiksel işlemlerinizi yaparken notlarınızı alabilirsiniz. Yine örnek vermek gerekirse evinize ait bir harcama tablosu yapabilirsiniz. Örnekleri isterseniz çoğaltamız mümkündür. Lafı uzatmadan yazımıza ufak bir uygulama ekleyerek devam edelim.

OneNote Matematiksel İşlemler-01

Yukarıda bulunan ekrana baktığımızda sağ tarafta bulunan kırmızı kare içerisine aldığım bölüm benim daha önceden test amaçlı yapmış olduğum uygulamadır. Sol sarı kare içerisine aldığım bölümse şimdi yapacağımız uygulamayı göstermektedir. 5*35+785/3= yazarak yaptığım işlemi sonuna = işareti koyarak enter tuşuna basstığımda bu işlemin sonucunun bana 436,6667 olduğunu otomatik olarak tamamlayacaktır.

OneNote Matematiksel İşlemler-02

5*35+785/3= yazarak yaptığım işlemi sonuna = işareti koyarak enter tuşuna basstığımda bu işlemin sonucunun bana 436,6667 olduğunu otomatik olarak tamamlayacaktır.

OneNote Matematiksel İşlemler-03

Yine Ekle sekmesine gelerek Sağ üst köşede görünen Denklem ikonuna tıkladığımızda var olan denklemleri kullanabileceğimiz gibi Yeni Denklemlerde ekleyebiliriz.

OneNote Matematiksel İşlemler-04

Yeni Denklem ekle dediğimizde ufak kutucuğun üzerinde Denklemi buraya yazın. Bölümüne yeni denklemimizi tanımlayabiliriz. Zaten şunu fark etmiş olmanız lazım Denklemi buraya yazın bölümü çıktıktan sonra yukarıda ki ekranda TASARLA sekmesi açılacaktır. Istediğiniz denklem işlemini kendiniz tasarlayabilirsiniz. Benim matematikle pek aram olmadığı için bu bölüme girmiyorum. J

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Kalemlerinizi Özelleştirin

    Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamız gün geçtikçe tüm hızıyla yenilenmeye yeni yetenekler edinmeye devam ediyor. Bunlardan en önemli Temmuz 2017 yeniliklerinden olan kalemlerimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Tüm yenilikleri buradan görebilirsiniz. Böylelikle ...

Read More
Sponsor
Translate