OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun

606 views

    OneNote 2016 kullanıyorsunuz ve yapmanız gereken tüm önemli işleri ,soruları v.s not alıyorsunuzdur. Peki bu önemli notları soruları istediğiniz zaman bulabiliyormusunuz ? tabii ki buluyorsunuz ama bunları bulabilmek için bir efor harcadığınız kesin. Şimdi size önereceğim OneNote yetenelerinden olan tag (etiket) yapısını kullanarak sizin için önem ifade eden notlarınızı kategoriye ayırıp istediğiniz işi istediğiniz anda bulmaya ne dersiniz ? Bence OneNote’u etkin bir şekilde kullanıyorsanız etiketlere büyük ölçüde önem vermeniz gerekmektedir. Bu arada sizlere daha önceden OneNote arama yeteneklerindne bahsetmiştim. İlgili yazıya burada bulunan linkten ulaşabilirsiniz. Etiketleme yöntemi ile alışagelmiş bir arama yönteminden ziyade istediğiniz bir etikete anahtar kelimeye OneNote etiketleri sayesinde ulaşmanız gayet hızlı ve kolaydır. Nasıl olduğunu birlikte görerek inceleyelim.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-01

Öncelikle OneNote 2016 programımızı açalım. Açılan ekranda kırmızı kare içersine aldığım bölüm etiketlerle ilgili bölümdür.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-02

Etiket listesine tıkladığımda bir çok etiket bulunmaktadır. Her etiketin bir ismi bulunmaktadır. Bu etiketleri kullanarak farklı şekilde notlar alabiliriz. Aradığımız ilgili etikete anında ulaşabiliriz.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-03

Etiket Özeti Ekranında Çalışıyoruz;

Şimdi etiketleri kullanarak farklı işlemler yapıyorum. Yani farklı notlar alıyorum. Yukarıda ki belirttiğim etiketlerden her biri için farklı aramalar yapabilirim. Buda benim sonuca erişmemi kolaylaştıracaktır.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-04

Şimdi Etiketleri Bul simgesine tıklıyorum.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-05

OneNote 2016 ekranımın hemen sol yanında yeni bir Etiket Özeti ekranı açılıyor. Etiket arama işlemlerini burada yapacağız.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-06

Etiket özeti ekranını ön plana getirdiğimizde bir çok şeyin ne işe yaradığını kafamızda canlandırmaya başlarken artık etiket arama işlemlerimizede başlayabiliriz.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-07

Örnek vermek gerekirse etiket bulucuyu açtığımızda zaten bize bir mevcut kullanılan etiketlerin listesini göstermekteydi. Şimdi ben sağ tarafta bulunan Kiritik bir bilgi etiketine tıkladığımda sonucu sol ekranda yani etiketin kullanıldığı OneNote sayfaları üzerinde gösterecektir.

OneNote 2016 Etiketlerle Çalışın İstediğiniz Etiketi Bulun-08

Yine bir örnekten gidecek olursak Kırmızı kareler içerisinde bulunan;

  1. Yanlızca işaretli olamayan öğleri göster işaretliyorum.
  2. Özet sayfası oluştur tıkladığımızda

Sonuç;
Sağ ekranda olduğu gibi OneNote üzerinde yapılacaklar listesi ama işaretli olamayan bir sayfa oluşturacak ve sizlerde planladığınız ama gerçekleştiremediğiniz işlerinizi görebileceksiniz. Böylelikle sonuçlara ulaşmanız daha kolay ve anlaşılır olacaktır. Bu arada uygulamada yer vermediğimiz bir kaç özelliktende bahsetmek istiyorum. Aramayı istediğiniz bir not defterinde veya tüm not defterlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir güzel özelliklerden diğeride kendinize özgü etiketler oluşturabilirsiniz. Bu konuyu ilerleyen makalelerimizde Etiket oluşturma konu başlığı altında birlikte inceleyeceğiz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Kalemlerinizi Özelleştirin

    Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamız gün geçtikçe tüm hızıyla yenilenmeye yeni yetenekler edinmeye devam ediyor. Bunlardan en önemli Temmuz 2017 yeniliklerinden olan kalemlerimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Tüm yenilikleri buradan görebilirsiniz. Böylelikle ...

Read More
Sponsor
Translate