OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe

577 views

    Bu zamana kadar OneNote uygulamasının bir çok özelliğini yazmıştık yine bu yazımızda OneNote 2013 özelliklerinden olan Mürekkepten Matematiğe konusunu işleyeceğiz. Daha önceden OneNote Matematiksel İşlemler konusuna değinmiştik. Yine matematiksel işlemlerden bahsedeceğiz. Bu özellik ise el yazısı ile yazdığımız denklem ve formülleri bilgisayar metnine nasıl çevirildiğini göreceğiz. Şöyle düşünün daha önceleri defterlere yazdığımız gibi OneNote yazdığımız yazıların nasıl bir bilgisayar yazısına çevrildiğinden bahsedeceğiz. Bugün lafı fazla uzatmak istemiyorum gelin ufak bir uygulama ile nasıl yapıldığını görelim.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-01

Öncelikle Çiz seknesine geçerek Mürekkepten Matematiğe simgesine tıklayalım.

Not : Bu özelliği kullanmak için illa bir dokunmatik yüzeye sahip bir cihaz kullanmanıza gerek yok. Bu işlemi mauseniz ile birlikte rahatlıkla yapabilirsiniz.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-02

Karşımıza Mürekkep Denklemi ekle sayfası açılacaktır.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-03

Okul hayatım boyunca matematikle aram iyi olmadığı için güzel bir örnek vermediğimi kabul ediyorum. J İstediğiniz bir denklemi bir formülü el yazınız ile yazarak insert butonuna tıklayalım.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-04

Görüldüğü gibi el yazısı ile yazdığımız denklem insert yani ekle butonuna tıkladıktan sonra sanki klavye ile yazılmış gibi bir durum aldı.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-05

Gelelim bu özellikle başka neler yapabiliriz.

Write : Seçeneği ile dokunmatik yüzeye sahip cihazımızda bir dijital kalem ile girdiler ekleyebiliriz. (Mause ile girilebilir)

Erase : Yanlış yazdığımız veya eklediğimiz girdileri silebiliriz.

Select and Correct : yanlış yazdığımız formülleri seçerek düzeltebiliriz.

Clear : Tüm el yazısı ile girdiğimiz girdileri temizler.

OneNote 2013 Mürekkepten Matematiğe-06

Şimdi el yazısı ile yazdığım bir girdiyi Select and Correct seçerek açılan menüden doğru girdiyi seçebiliriz. Eğer bu özelliği sık kullanacak olsaydım galiba bu özellik en çok benim işime yarardı. Malum yazım biraz kötü olduğu için OneNote nedemek istediğimi analamakta zorlanacaktı ve Select and Correct sayesinde doğru girdileri girebilecektim. J

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Kalemlerinizi Özelleştirin

    Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamız gün geçtikçe tüm hızıyla yenilenmeye yeni yetenekler edinmeye devam ediyor. Bunlardan en önemli Temmuz 2017 yeniliklerinden olan kalemlerimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Tüm yenilikleri buradan görebilirsiniz. Böylelikle ...

Read More
Sponsor
Translate