OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın

517 views

    Bence OneNote kendi kendine bir işletim sistemi nedenine gelince aldığınız notlardan tutun çalıştığınız belgelerin içeriklerini anında güncel olarak belgeyi hiç açmadan görüntüleyebilmemiz. Örneğin bir muhasebeci düşünün excel üzerinde şirketine ait bir takım veriler tutuyor. Bu belge içerisinde şirketin senelik kar ve zarar oranlarının olduğunu düşünün patron muhasebeciyi çağırdı ve şirketin kar ve zarar oranlarını sordu. İlgili kişi OneNote uygulamasını açarak bu cep telefonundan ister bir tablet cihazdan hangi cihaz olursa olsun anında istenilen bilgiye ulaşabilecektir. Böylelikle OneNote sayesinde her zaman her yerde güncel kalacağız. Bu ufak senaryodan sonra isterseniz Elektronik tablolarla nasıl çalışacağımızı birlikte irdeleyelim.

Not : OneNote excel eketronik tabloları direkt olarak gömemez. Bir kopyasını gömer. Bu eketronik tabloları düzenlemek için tıkladığında kopyasını düzenlersin. Orjinalini değil.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-01

OneNote uygulamamı bilgisayarımda açıyorum. Hemen ardından Ekle sekmesine geçiyorum.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-02

Ekle sekmesi içerisinde bulunan Elektronik Tablo butonuna tıklayalım. Açılan menüden Var Olan Excel Elektronik Tablosu seçeneğine tıklayalım.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-03

Daha önceden oluşturmuş olduğumuz ve açmak istediğimiz excel belgesinin açılmasını sağlayalım.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-04

Karşımıza ufak bir pencere gelecektir. Bu pencere içerisinde üç farklı seçenek bulunmaktadır. İsterseniz sadece dosyayı ekleyebilirsiniz. (Bu seçenekte dosya içeriği görünmez) veya Elektronik Tablo ekle diyerek excel tablomuzun tamamını ekleyebilir. Son olarak Bir Grafik veya Tablo Ekle seçeneğine tıklayarak excel tablomuz içerisinde bulunan belirli tablo veya grafikleri ekleyebiliriz. Ben Bir Grafik veya Tablo Ekle seçeneğini seçerek devam ediyorum.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-05

Bir Grafik veya Tablo Ekle seçeneğini seçtikten sonra excel tablom içerinde bulunan kitaplıklar geliyor ben belirli kitaplıkları ekliyorum.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-06

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi seçmiş olduğum kitaplıklar geldi. Excel belgemde hemen üst tarafta yerini almış durumdadır.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-07

Excel belgesine çift tıklayarak açtığımda karşıma bir excel belgesi açılacaktır. Excel belgesi üzerinde yapmış olduğum tüm değişiklikler OneNote anında yansıyacaktır.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-08

İsterseniz var olan bir excel belgesiyle çalışmaktansa yeni bir elektronik tablo oluşturabilirsiniz. Yukarıda ki ekranda gördüğünüz üzere excel dokümanı üzeinde yaptığım tüm değişiklikler OneNote üzerine anında yansıyacaktır.

OneNote 2013 Elektronik Tablolarla Çalışın-09

İstersem OneNote üzerinde bulunan elektronik tablom üzerinde elimle notlar alabilirim. Örneğin tablo ayrıntılarını yazabilir veya önemli gördüğüm yerlerin üzerini çizebilir. Senaryo tamamıyla size kalmış.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Related Posts
One Comment

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Kalemlerinizi Özelleştirin

    Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamız gün geçtikçe tüm hızıyla yenilenmeye yeni yetenekler edinmeye devam ediyor. Bunlardan en önemli Temmuz 2017 yeniliklerinden olan kalemlerimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Tüm yenilikleri buradan görebilirsiniz. Böylelikle ...

Read More
Sponsor
Translate