Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi

588 views

    Geleneksel bir iOS kullanıcısı olduğum için kullandığım akıllı cihazlar iPhone ve iPad bu nedenler bu cihazlar üzerinde OneNote uygulamasını sıklıkla kullanıyorum. Bir çok özelliğini test etme şansı buluyorum. Lakin Android yüklü bir akıllı cihazda bugüne kadar OneNote test etme şansım hiç olmamıştı. Geçen günlerden Android bir cihazda OneNote test imkanı bulunca bu fırsatı kaçırmadım. OneNote kullanırken pek sıkıntı yaşadığım pekte söylenemez ama adroid cihazı kullanırken baya bir sıkıntı yaşadım. Tabii bunun için cihaza ve Android OS’den kaynaklanan bir durum değil zannedersem bu tamamen benim beceriksizliğim diyebilirim. J Neticede alışık olmadığım bir işletim sistemi lakin yukarıda belirttiğim gibi OneNote uygulamasını kullanırken hiç bir şekilde zorlanmadım. Nedenine gelince mantık aynı bir OneNote 2013 veya 2016 kadar başarılı olduğunu hiç bir cihazda söyleyemem ama neticede OneNote her cihazda hayat kurtardığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Android cihaz üzerinde OneNote test ederken bir kaç ekran görüntüsü aldım. Yine yazımızın devamında bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-01

Öncelikle bir Android kullanıcıysanız ve OneNote tablet veya telefonunuzda sizlerde kullanabilirsiniz. Bunun için Google Play arama çubuğuna OneNote yazmanız ve OneNote yüklemeniz yeterli olacaktır. Yine ayrıntılı bilgi için aşağıda ki linki ziyaret etmenizi öneririm.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.onenote

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-02

OneNote uygulamasını yüklediğim cihaz Android 4.4.4 sürümü yüklü akıllı bir telefon. (Samsung Galaxy E7)

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-03

Android cihazıma Google Play üzerinden kurmuş olduğum OneNote sürümü ise 15.0.3931.1010 sürümüdür.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-04

OneNote uygulamamı yükledikten sonra Microsoft hesabımla OneNote uygulamama giriş yaptıktan sonra istediğim not defterlerini cihazıma senkron yaptım. Yukarıda ki sayfa OneNote not defterime ait olan Demo bölümünün içeriğidir. Tüm notlarımı görebiliyor ve düzenleyebiliyorum.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-05

İsterseniz OneNote yeniliklerinede bir göz gezdirebilirsiniz. Ben genellikle yenilikleri takip ediyorum. Tabii Android bir cihazım olmadığı için sadece Windows ve iOS cihazlar için yenilikleri takip ediyorum. Neticede OneNote uygulamasını dibine kadar kullanmayı seviyorum.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-06

Yukarıda bir boş sayfa açtım. OneNote nerdeyse ekranın tamamını kullanıyor sanki bir bilgisayar monitörü gibi değil mi ? Yine notlarınız içerisinde aramalar yapabilir ve aldığınız notlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-07

Ben geleneksel bir klavye kullanmak yerine ekrana kalem kullanarak imzamı atmayı tercih ettim lakin Android cihaz üzerinde pekte renk seçeneğinin olmadığını fark ettim. Bence büyük bir eksiklik. L

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-08

Daha önceden belirttiğim gibi deneğimlerimi paylaşabilmek adına bir kaç ekran görüntüsü aldığımdan söz etmiştim. Lakin şöyle düşündüm ben iOS yüklü bir cihazda tüm resimleri OneNote uygulamasına gönderdiğim gibi Android üzerinde kurulu olan OneNote nasıl gönderebileceğimi düşündüm zaten bunu iPad ve iPhone cihazlarımda rahatlıkla yapabiliyorum. Bunun için göndermek istediğim resimleri seçerek paylaş butonuna dokundum. Sonuca birlikte bakalım.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-09

Yukarıda ki ekran görüntüsüne baktığımızda OneNote’a ekle seçeneği bulunduğunu gördüğümde çok sevindim. Neticede beni büyük bir zahmetten kurtardı diyebilirim. Yoksa resimleri ya mail atacak ya da tek tek seçerek OneNote yapıştıracaktım.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-10

Android cihazımda ana ekrana geldiğimizde parmağımızı aşağıda alt tarafta uzun müddet tutunca Widget’lar seçeneği gelmektedir. Yukarıda ki ekranda olduğu gibi toplamda 5 farklı widget ekleyebiliyorsunuz. Bunlar; OneNote yeni not, OneNote Son Notlar, OneNote Sesli notlar, OneNote resimli notlar ve OneNote widgit ben ilk başta bulunan OneNote widgit ekliyorum.

Android OS Üzerinde OneNote Deneyimi-11

Ana ekrana dönüp baktığımda OneNote Widgit ana ekrana geldiğini görebilirim. Görsel olarakta gayet başarılı bu widgit sayesinde Fotoğraflı ve sesli notlar alabilir ve yeni notlar ekleyebilirsiniz. Ama ben sürekli Android bir cihaz kullanıyor olsaydım. Ayrıca OneNote Son Notlar Widget eklemeyi tercih ederdim. Nedenine gelince hem son notlarımı görüntüleyecek Fotoğraflı ve sesli notlar alabilecek ve yeni not sayfaları oluşturabilecektim. Tabii bu seçenek size kalmış bir durum. J

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYIGIT

IT Professional Softline Turkey Information Technology Specialist olarak çalışmakta.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Windows 10 OneNote ile Kalemlerinizi Özelleştirin

    Windows 10 üzerinde bulunan OneNote uygulamamız gün geçtikçe tüm hızıyla yenilenmeye yeni yetenekler edinmeye devam ediyor. Bunlardan en önemli Temmuz 2017 yeniliklerinden olan kalemlerimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Tüm yenilikleri buradan görebilirsiniz. Böylelikle ...

Read More
Sponsor
Translate